Wydarzenia

„Rzeczpospolita”: „Elektryki” zyskują w Europie


„Rośnie sprzedaż samochodów i przychody producentów. Koncerny zwiększają także nakłady na opracowanie alternatywnych napędów, poganiane społecznymi naciskami po aferze z fałszowaniem danych o emisji spalin” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

ACEA podaje, że tylko w I kwartale br. wzrost liczby rejestrowanych samochodów z napędem bateryjnym na rynkach unijnych sięgnął 49 proc. Zarejestrowano w sumie 24,6 tys. aut, z tego najwięcej we Francji – 7,4 tys. sztuk. W Niemczech zarejestrowano 5,1 tys. „elektryków”, przeszło dwa razy więcej niż rok wcześniej. Na rynku brytyjskim kwartalne rejestracje wyniosły 4,6 tys. i wzrosły rok do roku o ponad 46 proc. Do krajów z największą liczbą rejestracji tradycyjnie należy Norwegia (prawie 7 tys. rejestracji w okresie styczeń–marzec).

Rozwój gamy elektrycznych modeli zapowiedziało wiele koncernów. Volkswagen chce w przyszłości oferować samochody elektryczne po cenie zbliżonej do modeli z silnikami spalinowymi. „Do elektryfikacji wszystkich swoich marek przygotowuje się również BMW. W ramach nowej strategii będzie się posługiwać uniwersalną architekturą aut, umożliwiającą produkcję wersji elektrycznej lub hybrydowej plug-in każdego modelu w każdej marce. Według specjalistycznego serwisu samochodyelektryczne.org do 2025 roku pojazdy elektryczne mają zyskać 15–25-proc. udział w łącznej sprzedaży tego producenta”– podaje dziennik.