Wydarzenia

PZWLP: Duży wzrost rynku wynajmu długoterminowego


Zgodnie z opublikowanymi przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów danymi, tempo wzrostu rynku wynajmu długoterminowego wyniosło po I kwartale 2019 roku 14 proc. r/r, co oznacza, że było zbliżone do wartości odnotowywanych w analogicznym okresie w ostatnich dwóch latach. Według Samaru, z salonów wyjechało w pierwszych trzech miesiącach roku łącznie prawie 140 tys. nowych aut osobowych, z czego blisko 2/3 (91,5 tys.) nabyły firmy. W komunikacie PZWLP czytamy, że stagnacja widoczna w pierwszym kwartale nie dotknęła wynajmu długoterminowego samochodów. Zgodnie z danymi PZWLP, branża nabyła w tym czasie o 3,7 proc. nowych aut osobowych więcej niż przed rokiem, łącznie 19,4 tys. „W wynajmie długoterminowym znalazło się więcej niż co piąte nowe auto osobowe nabywane przez firmy i przedsiębiorców w pierwszym kwartale roku. Łączny udział tej formy finansowania samochodów służbowych w całkowitej sprzedaży aut do firm wyniósł 21,2 proc. i zwiększył się o 0,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej” – informuje PZWLP.

Na koniec marca 2019 r. w łącznej flocie firm wynajmu długoterminowego należących do PZWLP znajdowało się łącznie blisko 153 tys. samochodów. Zdecydowana większość z nich większość z nich (94,5 proc.) pozostawała w usłudze Full Serwis Leasingu.

Spada liczba diesli w wynajmie długoterminowym. Auta z silnikami wysokoprężnymi na koniec marca stanowiły 62,4 proc. łącznej floty, o 2,5 proc. mniej niż rok wcześniej. Samochody napędzane silnikami benzynowymi reprezentowały 35,1 proc. całego parku pojazdów w wynajmie długoterminowym, a ich udział zwiększył się w ciągu ostatniego roku o 1,2 proc. Ekologicznych pojazdów (elektrycznych i hybrydowych) wciąż jest relatywnie mało w wynajmie długoterminowym, ale ich udział wzrósł w ciągu ostatniego roku o 1,3 proc. i wynosi obecnie 2,5 proc.

PZWLP