Wydarzenia

„Puls Biznesu”: Posłowie popierają split payment


Dziennik informuje, że wszystkie kluby poselskie poparły wdrożenie metody podzielonej płatności VAT (tzw. split payment), w związku z czym projekt ustawy wprowadzającej to rozwiązanie został skierowany do dalszych prac w sejmowej komisji finansów publicznych. Mechanizm split paymet ma być stosowany w transakcjach między przedsiębiorcami. Zgodnie z nim na konto sprzedawcy ma trafiać wyłącznie kwota netto za towar lub usługę, a wartość podatku VAT na specjalne konto bankowe. Jak zaznacza „Puls Biznesu”, projekt dotyczący split payment to oczko w głowie Ministerstwa Finansów, które chce, aby było to najskuteczniejsze narzędzie zwalczające wyłudzenie podatku VAT.

Rozwiązanie budzi jednak wiele kontrowersji. – Split payment ograniczy płynność finansową firm. Już obecnie w obrocie gospodarczym brakuje około 400 mld zł kapitału, a jego podaż jeszcze znacznie zmniejszy właśnie podzielona płatność, zamrażając wielkie pieniądze na kontach VAT – stwierdził Krzysztof Sitarski, poseł Kukiz 15. O innym słabych punktach rozwiązania mówił także Włodzimierz Nykiel, poseł PO. – Split payment nie będzie dobrowolny. Przecież to odbiorcy towarów i usług będą o nim decydować, czyli także o płynności finansowej swoich dostawców. Rząd eksponuje zalety projektu, ale nic nie mówi o jego wadach – zaznaczył. Poseł podkreślał również, że do działalności firmy potrzebują całej kwoty zapłaty, również VAT. – Dzielenie jej w taki sposób może rodzić naciski na dostawców, że jeśli nie zgodzą się np. obniżyć ceny towaru czy usługi, to odbiorcy mogą zagrozić im zafundowaniem split paymentu, czyli pogorszeniem płynności – mówił. Z kolei Mirosław Pampuch, poseł Nowoczesnej, pytał, czy rząd zamierza pomagać firmom, w przypadku których zostanie zaburzona płynność. – Z powodu pogorszenia płynności firmy będą zmuszone brać kredyt na jej poprawę. Czy budżet państwa będzie w jakiś sposób rekompensował koszty firmom? A dojdą też koszty na systemy informatyczno-księgowe i na obsługę księgową – zwracał uwagę poseł.

Jak podaje „Puls Biznesu”, przedstawiciele wszystkich klubów opozycyjnych poparli ostatecznie dalsze prace nad projektem rządu, ale zaznaczyli, że konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorców. Ustawa wprowadzająca split payment ma wejść w życie 1 kwietnia 2018 r.

„Puls Biznesu” str. 5