Wydarzenia

„Puls Biznesu”, Arval: Firmy zainteresowane napędami alternatywnymi


„Puls Biznesu” pisze o wynikach tegorocznego Barometru Flotowego, przygotowywanego przez Corporate Vehicle Observatory (CVO) — organizację powstałą z inicjatywy BNP Paribas i firmy Arval. W badaniu wzięło udział 4 tys. osób zarządzających flotami w firmach zlokalizowanych w UE i w Turcji. — Z najnowszej edycji wynika, że ponad 24 proc. polskich przedsiębiorców zamierza rozbudowywać floty. Dla porównania w pozostałych krajach UE taką chęć deklaruje jedynie 19 proc. menedżerów — mówi Paweł Racis, dyrektor handlowy firmy Arval Polska. Polskie firmy zatrudniające od 1 do 9 pracowników wyrażają większe zainteresowanie zwiększeniem liczby aut we flotach (deklaruje tak 22 proc. administratorów aut) niż przedsiębiorstwa z Europy Zachodniej (13 proc.).

Badanie opisuje także kwestię przewidywanego czasu utrzymywania pojazdów we flotach. W dzienniku czytamy, że w przypadku firm zatrudniających powyżej 99 pracowników nie odnotowano dużych zmian w stosunku do ubiegłego roku. Za to małe firmy planują częściej wymieniać auta. „W firmach, w których liczba pojazdów nie przekracza dziewięciu, średni przewidywany czas użytkowania auta skrócił się z 7,8 do 6,8 lat. Oznacza to, że polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP wkrótce będą wymieniać auta tak często, jak ich koledzy z innych państw UE (średnia dla sektora MŚP to 6,2 lat)” – relacjonuje „Puls Biznesu”.

W firmowych flotach tracą diesle na korzyść napędów alternatywnych. Arval informuje, że w 2015 roku odsetek rejestrowanych aut z silnikiem Diesla wynosił w Polsce ponad 40 proc. – w roku 2018 już tylko 30,3 proc. Obecnie 36 proc. polskich przedsiębiorców rozważa zakup floty z napędem alternatywnym. W poprzednim badaniu odsetek ten wynosił 31 proc. Na popularności zyskuje LPG. 14 proc. aut w polskich flotach jest napędzanych gazem. W pozostałych krajach UE odsetek ten wynosi średnio 4 proc. – Tak duża popularność samochodów z LPG wynika z braku alternatyw dla diesla w segmentach A oraz B, a także wymiaru ekologicznego i ekonomicznego stosowania tego paliwa – mówi Tomasz Bachniak, Arval Consulting & CVO Manager.

pb.plarval.pl