Wydarzenia

Miesięcznik „Dealer”: Piąte zwycięstwo Mazdy w Badaniu satysfakcji dealerów samochodowych


Podczas 10. Kongresu Dealerów ogłoszono wyniki 12. edycji Badania satysfakcji dealerów samochodowych. Badanie, którego partnerem merytorycznym jest od samego początku firma EY, zostało zrealizowane na przełomie kwietnia i maja przez DCG Dealer Consulting. Ocena, jaką dealerzy wystawili swoim importerom (formułowana w skali od 1 do 5, gdzie „piątka” oznacza notę najwyższą, „jedynka” najniższą) obejmowała tradycyjnie trzy obszary współpracy z marką. Największe znaczenie dla końcowego wyniku miała ocena współpracy związana z polityką importera jako przedstawiciela międzynarodowego koncernu.

W analizie dotyczącej samochodów osobowych ocenionych zostało 26 marek. Średnia ocena dla wszystkich brandów wyniosła 3,37 (w 5-stopniowej skali). Najlepszy wynik w klasyfikacji generalnej – 4,36 – uzyskała Mazda. Marka powróciła tym samym na szczyt podium po zeszłorocznej przerwie (w 2018 r. zajęła drugą lokatę). To już piąty raz, kiedy Mazda została liderem badania. Japoński brand stał się pod tym względem rekordzistą w 12-letniej historii badania – wyprzedził Volvo, które ma na swoim koncie cztery zwycięstwa. Lider badania z zeszłego roku, marka KIA, osiągnęła nieco słabszy wynik i ostatecznie uplasowała się na drugim miejscu z notą 4,28. Podium uzupełniła marka Mercedes, która może pochwalić się wynikiem 4,12 i miejscem wyższym o dwa „oczka” niż w ubiegłorocznej edycji badania.

Na zbiorcze noty, które uzyskały w badaniu poszczególne marki złożyło się 26 kategorii. Dealerzy oceniali m. in. zadowolenie z wyników finansowych, jakie przynosi firmie autoryzacja marki. W tej kategorii najlepsze okazały się kolejno: Mercedes (4,33), Subaru (4,11) i Mazda (4,10).

Już po raz trzeci Badanie Satysfakcji objęło także importerów samochodów dostawczych. Najlepszy w tej kategorii okazał się już po raz kolejny Mercedes, który otrzymał notę 4,23. W tym roku jest on jedyną marką ocenioną na więcej niż „cztery”. Kolejne miejsca na podium zajęły Iveco i Ford.