Wydarzenia

Interia: Wykryto międzynarodową karuzelę VAT dot. obrotu autami


Ministerstwo Finansów poinformowało, że co najmniej 30 podmiotów polskich i zagranicznych uczestniczyło w karuzeli podatkowej dotyczącej obrotu samochodami sprowadzanymi z zagranicy. Proceder wykrył Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy. Interia pisze, że zidentyfikowano ponad tysiąc pojazdów, sprowadzonych do Polski z zagranicy; podmioty, które uczestniczyły w tym procederze, nie zapłaciły należnego VAT. „Według wstępnych wyliczeń tylko w okresie od stycznia 2016 do lipca 2017 r. szacowane uszczuplenie w VAT to ponad 25 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, to 108 mln zł” – poinformował resort finansów. Nielegalny proceder trwał co najmniej od 2014 r.

W artykule czytamy też, że funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego zabezpieczyli 15 pojazdów. Przeszukano trzy komisy samochodowe na terenie woj. mazowieckiego. Wartość zabezpieczonego mienia to około 1,1 mln zł. Wśród zatrzymanych pojazdów były samochody takich marek jak: BMW, Audi, Volvo, Volkswagen, Lancia, Opel, Fiat oraz Renault.

Wygląda na to, że w przyszłości może dojść do ujawnienia kolejnych tego typu spraw. – Mazowiecka KAS wykryła karuzelę podatkową w nowym obszarze jakim jest handel samochodami. To ujawnienie pokazało dużą skalę procederu i wysokość strat budżetu państwa, dlatego działania będą kontynuowane – dodał cytowany w komunikacie dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.