Interia: Rząd zakaże kręcenia liczników?


Interia informuje, że władze rozważają wprowadzenie dodatkowych kar za cofanie liczników używanych aut. Jak przypomina portal, Krzysztof Brejza z PO w interpelacji zapytał resort sprawiedliwości oraz infrastruktury i budownictwa o rozważenie wprowadzenia kar za zaniżanie przebiegu samochodu w liczniku. W odpowiedzi dowiedział się, że nie ma potrzeby, bo w 2014 roku resort infrastruktury doprowadził do wpisania w kodeksie drogowym obowiązku rejestrowania oraz gromadzenia informacji o stanie licznika podczas badania technicznego. Ministerstwo Sprawiedliwości zauważa z kolei, że już dzisiaj istnieje możliwość ścigania za zaniżanie wartości licznika auta celem skłonienia kontrahenta do niekorzystnego zakupu.

Czyżby władze ostatnio zmieniły zdanie i chciały wprowadzić nowe przepisy? „Po kolejnych poselskich interpelacjach Ministerstwo Sprawiedliwości analizuje możliwości wprowadzenia kar za fałszowanie przebiegu aut. Zwróciło się także do Związku Dealerów Samochodów oraz do Polskiego Związku Motorowego o informację, czy zastosowane w pojazdach mechanicznych rozwiązania technologiczne pozwalają na precyzyjne ustalenie, czy i kiedy nastąpiła zewnętrzna i nieuprawniona interwencja we wskazania licznika przebiegu kilometrów pojazdu, także z podaniem konkretnej daty i godziny takiej interwencji” – czytamy w serwisie.

Interia wskazuje, że w Niemczech za jakąkolwiek ingerencję w urządzenia rejestrujące przebieg samochodu lub innego pojazdu grożą bardzo poważne konsekwencje. Taki czyn traktowany jest jak przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia.