Wydarzenia

Interia: Nissan zaprzeczył rozmowom o fuzji z Renault


Agencja Kyodo poinformowała, że Nissan Motor rozważa przegląd struktury kapitałowej swojego aliansu z Renault. Prezes Nissana Hiroto Saikawa podkreślił, że Nissan będzie „szukał sposobów na utrzymanie aliansu”, nawet po przejściu na emeryturę obecnej kadry zarządzającej.

Interia pisze, że francuski rząd, do którego należy 15 proc. Renault, naciska na fuzję obu firm. Wygląda jednak na to, że Nissan się do niej nie spieszy. „Szef Nissana wskazał w poniedziałek podczas konferencji prasowej poświęconej ogłoszeniu najnowszych wyników finansowych, że „najważniejsze jest zachowanie równowagi między niezależnością każdej z firm a efektywnością aliansu”. Zaprzeczył jednocześnie, że Nissan i Renault „rozmawiają na temat ewentualnej fuzji”” –informuje serwis.

Interia pisze też o wynikach Nissana. Zysk netto Nissana zwiększył się o 12,6 proc. do rekordowego poziomu 746,89 mld jenów w roku obrachunkowym 2017 zakończonym w marcu. „Nissan sprzedał w omawianym okresie rekordową liczbę 5,77 mln aut – co stanowiło 2,6 proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyniły się do tego lepsze wyniki sprzedaży na rynkach rosyjskim i chińskim. Japoński producent szacuje, że w bieżącym roku obrachunkowym sprzeda 5,93 mln samochodów, zaś jego zysk operacyjny za ten okres spadnie o 6 proc. do 540 mld jenów” – czytamy w artykule.