Wydarzenia

„Dziennik Gazeta Prawna”, RMF24: Jest projekt przepisów antykryzysowych


Rząd przyjął i skierował do Sejmu projekty ustaw składające się na tzw. „tarczę antykryzysową”, która ma zapewnić wsparcie gospodarce, pracodawcom i pracownikom w dobie epidemii koronawirusa. Sejm ma zająć się pakietem na piątkowym posiedzeniu. „Dziennik Gazeta Prawna” pisze o aktualnej wersji przepisów. „Tarcza antykryzysowa nie odracza terminów na zapłatę podatków przez przedsiębiorców (a jedynie zaliczki na podatek płacone przez płatników). Nie przesuwa też terminu na sporządzenie CIT-8 i sprawozdań finansowych (planowane zmiany dotyczą tylko jednostek finansów publicznych oraz non profit” – czytamy w artykule. Jeśli chodzi o VAT, zmiany sprowadzają się do przesunięcia do lipca br. wejścia w życie nowego JPK_V7M i JPK_V7K dla dużych firm (nie dla małych i średnich) oraz nowej matrycy.

Dziennik informuje również, że w obecnej wersji przepisów poprawiono wcześniejszy błąd w propozycji rozliczania straty podatkowej za 2020 r. przez podatników CIT. „Zarówno oni, jak i podatnicy PIT będą mogli odliczyć ją od dochodu osiągniętego w poprzednim roku podatkowym, czyli wstecznie od dochodu za 2019 r. (maksymalnie 5 mln zł). W tym celu trzeba będzie w 2021 r., gdy będzie już znana strata za 2020 r., złożyć korektę zeznania za 2019 r” – pisze „DGP”.

W nowym projekcie rząd utrzymał propozycję odroczenia do końca 2020 r. podatku od sprzedaży detalicznej. Dotychczasowe przepisy zakładały, że sklepy (głównie wielkopowierzchniowe) będą go płacić już od lipca br.

„Dziennik Gazeta Prawna” z 26 marca 2020, s. B3, gazetaprawna.plrmf24.pl