Wydarzenia

„Dziennik Gazeta Prawna”: Auta ważną inwestycją firm


„Dziennik Gazeta Prawna” analizuje najnowsze dane GUS dotyczące inwestycji firm. Wynika z nich, że wydatki inwestycyjne przedsiębiorstw w 2017 r. zwiększyły się o 4,3 proc. Firmy przeznaczyły na inwestycje 136,5 mld zł, o 5,6 mld zł więcej niż rok wcześniej. Dziennik zastrzega, że dane dotyczą firm małych, średnich i dużych – czyli zatrudniających 10 osób i więcej. Nie uwzględniają mikroprzedsiębiorców. „Czysty zysk firm zatrudniających 10 i więcej osób wyniósł w 2017 r. ponad 175 mld zł i był o 7,5 proc. większy niż rok wcześniej. To średni wzrost, bo największe firmy, mające ponad 250 pracowników, miały wynik o 12,6 proc. lepszy. One mogą się też poszczycić największym, prawie 10-proc. wzrostem przychodów. Mimo to nakłady inwestycyjne zwiększyły tylko o 3 proc. Tylko, bo to mniej niż ogół przedsiębiorstw” – czytamy w dzienniku.

Dziennik wskazuje, że największe firmy większość wydatków przeznaczyły na samochody – wzrosły one aż o 27 proc. w skali roku, natomiast np. nakłady na nowe maszyny i urządzenia niemal się nie zmieniły. „Podobną modę widać również u pozostałych przedsiębiorców, choć w mniejszej skali. Najmniejsi, z liczbą pracowników między 10 a 49 osób, wydali na auta o 1,8 proc. więcej niż w 2016 r. A przedsiębiorstwa z kadrą od 50 do 249 osób zwiększyły nakłady na samochody o 6,6 proc.” – informuje „DGP”.

Krystian Jaworski, ekonomista banku Credit Agricole, uważa, że pierwszy powód takiego stanu to tzw. niska baza z 2016 r., kiedy to wydatki na zakup aut spadały o kilkanaście procent. Drugi to atrakcyjna oferta leasingowa i stosunkowo niskie koszty finansowania firmowych aut. – Wystarczy zobaczyć, jak wyglądały wyniki leasingodawców. Pod koniec 2017 r. wartość umów leasingowych rosła nawet o 30 proc. rok do roku – mówi Jaworski. „To w połączeniu z bardzo dobrą sytuacją  finansową firm (rekordowe zyski) sprawiło run na samochody. Bo inne inwestycje z punktu widzenia przedsiębiorców były zbyt ryzykowne” – czytamy w dzienniku

Dziennik Gazeta Prawna z 15 maja 2018, s. A8