Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Zakaz cesji krytykowany przez moto-branżę


Media wracają do sprawy pierwszego czytania projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Projekt zakłada wprowadzenie pełnego zakazu cesji wierzytelności przez ubezpieczonych. I obejmuje także możliwość cesji takich wierzytelności przez klienta na warsztaty samochodowe likwidujące szkody komunikacyjne. – Tysiące Polaków znów będą musiały płacić za naprawy z góry i tygodniami czekać na decyzje ubezpieczyciela i swój samochód. A towarzystwa ubezpieczeniowe zarobią dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych rocznie – mówi Marek Konieczny, prezes Związku Dealerów Samochodów.

Samar informuje o wynikach rejestracji aut z pierwszej dekady lutego. W tym czasie zarejestrowanych zostało 10 800 nowych samochodów osobowych, co oznacza spadek na poziomie 17,64 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Najwięcej aut zarejestrowały Skoda, Toyota i Volkswagen.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o problemach dotyczących wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w wybranych branżach. Maciej Dybaś, starszy menedżer w Crido Taxand wskazuje, że trudno odpowiedzieć na pytania dealerów samochodowych, czy części zamienne montowane w pojazdach silnikowych w ramach przeglądu to sprzedaż objęta split paymentem, czy może element usługi serwisowej podlegającej rozliczeniom na zasadach ogólnych.