Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Wysokie ceny zniechęcają do aut na prąd


„Rzeczpospolita” pisze o podejściu Polaków do aut elektrycznych. Z badania „Barometr Elektromobilności 2018” przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) wynika, że 17 proc. z tysiąca ankietowanych, którzy mają w planach zakup samochodu osobowego w ciągu trzech lat, rozważa kupno auta na prąd – w pełni na baterie lub hybrydy zasilanej z gniazdka. Z drugiej strony badanie pokazuje, że samochód elektryczny powinien być tańszy o 35-48 proc., aby Polacy zdecydowali się na kupno. Akceptowalny poziom cen – już po uwzględnieniu zwolnień podatkowych i dopłat – to 80-90 tys. zł.

Media znów informują o powstawaniu sieci salonów marki DS w Polsce. Newseria pisze, że w sierpniu odrębna sieć obiektów ma całkowicie przejąć dystrybucję wszystkich aut z logo DS. Planowane jest otwarcie dwóch rodzajów placówek: DS Store oraz DS Salon. – W tej chwili otwieramy DS Store w Warszawie. Od dwóch miesięcy można nabyć samochód DS 7 właśnie w tym salonie. Dodatkowo w czerwcu planujemy otwarcie DS Store w Krakowie – mówi Krzysztof Gacek, brand manager DS Automobiles. Do 2020 roku marka planuje otwarcie ośmiu placówek w największych miastach Polski.

Resort finansów chce uprościć system podatkowy. Planowane zmiany dotyczą także rozliczania aut w firmach. – Zamierzamy podwyższyć z 20 tys. euro do 150 tys. zł limit wartości samochodu osobowego, do którego odpisy amortyzacyjne są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Chcemy też zrezygnować z kilometrówki. (…) Dodatkowo chcemy zrównać limit odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego – mówi minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie z „DGP”.