Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Większość aut w rękach prywatnych nabywców


Zaczynamy od analizy danych z CEPiK-u, którą opublikowała Interia. Serwis wskazuje, że ponad 90 proc. aut osobowych będących w ciągłym użytkowaniu należy do osób fizycznych. Pozostałe 8,6 proc. stanowi własność firm. Kto posiada najmłodsze samochody? Wśród aut do 4 lat 47,6 proc. ogółu zarejestrowanych pojazdów należało do osób fizycznych. Pozostałe 52,4 proc. było w posiadaniu osób prawnych.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o wątpliwościach dotyczących nowelizacji ustawy VAT. Przewiduje ona obowiązkowy split payment, gdy transakcja będzie dotyczyć towarów i usług wymienionych w nowym załączniku nr 15. Dziennik tłumaczy jednak, że z przepisów nie wynika wprost, czy obowiązek będzie dotyczył faktur opiewających na kwotę brutto przekraczającą 15 tys. zł, czy tylko równą tej kwocie. Wojciech Śliż, dyrektor departamentu VAT tłumaczy, że ustawa o VAT odnosi się w zakresie obowiązkowego split paymentu do ustawy Prawo przedsiębiorców. Jest w niej mowa o wartości przekraczającej 15 tys. zł.

„Auto Moto” informuje o wynikach sprzedaży aut w Europie. W trzydziestu europejskich krajach w okresie od stycznia do czerwca zarejestrowano 8 426 190 nowych samochodów osobowych. To o 3,1 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.