Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Posłowie za split payment


Kluby poselskie poparły wdrożenie mechanizmu podzielonej płatności VAT (split payment) – informuje dzisiejszy „Puls Biznesu”. Mimo wielu kontrowersji, które budzi rozwiązanie proponowane przez rząd, posłowie wszystkich klubów opozycyjnych poparli dalsze prace. Zastrzegli jednak, że wprowadzenie mechanizmu split payment wymaga zwiększenia bezpieczeństwa finansowego przedsiębiorców.

Dziennik pisze także o znaczących wpływach do budżetu, jakie branża motoryzacyjna generuje z tytułu podatku VAT. Jak podaje „Puls Biznes”, w ubiegłym roku państwowa kasa zarobiła z tego tytułu blisko 10 mld zł. Ważnym źródłem wpływów jest także podatek akcyzowy, którym objęte są nowe i używane samochody osobowe przywożone do Polski oraz wyprodukowane w kraju. W 2016 roku  przyniosły one wpływy do budżetu w wysokości 2,4 mld zł.

Z kolei w „Rzeczpospolitej” czytamy wywiad z Dieterem Zetschem, prezesem Daimlera AG. Rozmówca zaznacza, że koncern nie rezygnuje z diesli, ale równocześnie stawia na produkcję silników elektrycznych. Szef Daimlera zapowiada, że do 2022 r. każdy model samochodu, z ponad 50 produkowanych obecnie przez Mercedesa, będzie miał swój odpowiednik w wersji elektrycznej.