Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Nierealna elektromobilność?


Prawo dotyczące elektromobilności w Polsce powstaje wolniej niż zakładano – informuje Instytut Samar. Ministerstwo Energii oczekiwało, że nowe regulacje zaczną obowiązywać w styczniu 2018 roku. Wygląda na to, że tak się nie stanie. – Według informacji otrzymanych z Ministerstwa Energii wejście w życie, zarówno Ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, wprowadzającej Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, jak i Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, planowane jest w I kwartale 2018 r. – stwierdziła Jadwiga Emilewicz, wiceminister rozwoju, w odpowiedzi na poselską interpelację. Rząd chciał miliona aut elektrycznych w Polsce do 2025 roku. „W dołączonej do projektu Ocenie Skutków Regulacji, przyznano jednak, że jest to założenie „a priori”. Poza tym przyjęto, że w 2020 roku, w 32 wybranych aglomeracjach po drogach poruszać się ma 50 tysięcy (!) pojazdów elektrycznych” – pisze Samar.

Z najnowszego raportu KPMG „Rynek dóbr luksusowych” wynika, że rośnie grono zamożnych Polaków, którzy kupują coraz więcej drogich towarów. Największym segmentem rynku dóbr luksusowych w Polsce pozostają samochody marek premium oraz luksusowych. „Według szacunków KPMG wartość tej części rynku to 12,3 mld zł. W tym roku zostanie zarejestrowanych 61 tys. aut premium i 176 luksusowych. (…) Dla najbogatszych Polaków granica luksusu zaczyna się od 285 tys. zł za samochód. Autorzy raportu sądzą, że w ciągu kolejnych czterech lat segment najdroższych samochodów zwiększy wartość do blisko 20 mld zł” – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Tymczasem Wirtualny Nowy Przemysł w ślad za agencją Reutera podaje, że Ford najprawdopodobniej w czwartek podpisze umowę z holdingiem Alibaba. Pozwoli to koncernowi na sprzedaż samochodów w Chinach za pośrednictwem należącej do Alibaby internetowej platformy zakupowej Tmall. W artykule czytamy, że samochody kupione przez platformę Tmall będą dostarczane przez dealerów Forda. Również oni będą świadczyli usługi serwisowania dla tych aut.