Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Mniej pojazdów lekkich w leasingu


Związek Polskiego Leasingu poinformował, że w 2019 r. firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na poziomie 77,8 mld zł. Klienci firm leasingowych w ubiegłym roku najczęściej finansowali pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (45,3 proc. udział w strukturze rynku).  Końcówka 2019 r. upłynęła pod znakiem spadków w zakresie finansowania pojazdów lekkich. Branża leasingowa w ubiegłym roku sfinansowała w tym segmencie pojazdy o łącznej wartości 35,3 mld zł, co stanowiło wynik o 11,7 proc. niższy niż przed rokiem.

KPMG i PZPM przedstawiły najnowszy raport dotyczący branży motoryzacyjnej. Wynika z niego, że w ubiegłym roku liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w segmencie premium+ wyniosła 80,5 tys. i była wyższa o 7,3 proc. w porównaniu do 2018 roku.

Ministerstwo Infrastruktury chce zmienić przepisy drogowe. Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami został skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in. zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym.