Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Listopad pod znakiem wzrostu


Zaczynamy od wyników rejestracji aut z ubiegłego miesiąca. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w listopadzie zarejestrowano w Polsce 49 784 samochody osobowe oraz dostawcze o DMC do 3,5t, czyli o 4,40 proc. (+2 098 szt.) więcej niż rok wcześniej oraz o 6,96 proc. (+3 238 szt.) więcej niż w październiku tego roku. Liderem rynku pozostaje Skoda, na kolejnych miejscach znalazły się Volkswagen i Toyota.

Interia publikuje zapis wywiadu PAP z wiceministrem infrastruktury Markiem Chodkiewiczem na temat nowelizacji prawa o ruchu drogowym i planowanych zmian dotyczących SKP. – Zakładamy, że głównym źródłem finansowania systemu zapewnienia wysokiej jakości badań technicznych pojazdów będą opłaty z tytułu badań wykonanych po terminie (co najmniej 45 dni po terminie). Opłata jakościowa nie musi wynosić 3,5 zł. Jest to maksymalna opłata, jaką możemy wprowadzić od 2020 r. Natomiast jej dokładna wysokość – która może być znacznie niższa niż 3 zł 50 gr –zostanie uzależniona od wysokości przychodu osiągniętego w 2019 roku – mówi Chodkiewicz.

Polskie Radio informuje z kolei, że premier Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego w Katowicach zapowiedział zmiany w systemie podatkowym dotyczące aut. W artykule czytamy, że zmiany miałyby dotyczyć podatku akcyzowego. Ich celem będzie uszczelnienie wwożenia do Polski samochodów wysokolitrażowych. Mateusz Morawiecki powiedział, że chodzi o silniki o pojemności powyżej 2-2,5 litra.