Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Hybrydy z niższą akcyzą?


Według projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który trafił do Sejmu, stawka podatku akcyzowego na samochody hybrydowe typu HEV (bez wtyczki) spadnie o połowę. Zdaniem autorów projektu, obecne zasady podatkowe są dyskryminujące. „Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych podatku nie muszą płacić tylko nabywcy aut hybrydowych typu plug-in. Pozostałe pojazdy hybrydowe nadal są opodatkowane według zasad ogólnych.

Samar przygląda się rynkowi aut klasy premium. W sierpniu Polacy kupili i zarejestrowali 6 164 nowe samochody klasy premium, o 5,50 proc. mniej w porównaniu z lipcem tego roku oraz o 24,63 proc. mniej w zestawieniu z sierpniem roku ubiegłego.

„Dziennik Wschodni” przeprowadził wywiad z Michałem Kurtyką, sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska. Kiedy rząd wprowadzi zapowiadane dopłaty do zakupu nowych elektrycznych samochodów osobowych? – Na ten temat trwają prace w Ministerstwie Energii. Mówimy tutaj o rozporządzeniu. Mam nadzieję, że ta kwestia w ciągu najbliższych dni, tygodni rozstrzygnie się pozytywnie – mówi przedstawiciel resortu.