Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Branża przeciwna zakazowi cesji wierzytelności


Serwis Motofakty informuje, że 13 lutego odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego. Projekt zakłada wprowadzenie pełnego zakazu cesji jakiejkolwiek wierzytelności przez ubezpieczonych. I dotyczy także możliwości cesji takich wierzytelności przez klienta na warsztaty samochodowe likwidujące szkody komunikacyjne. – Taka zmiana jest oczywistym i otwartym „atakiem” na prawa i pieniądze klientów ubezpieczających samochody –komentuje w portalu warsztat. pl Małgorzata Miller, radca prawny, członek Stowarzyszenia Prawników Rynku Motoryzacyjnego.

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o perspektywach na wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w wybranych branżach. Resort finansów dostał już w tej sprawie zielone światło z Komisji Europejskiej. – Liczymy, że Rada UE wyrazi zgodę na zastosowanie tego instrumentu najpóźniej w marcu. Derogacja jest na okres trzech lat, bardzo zależy nam więc, aby obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności wprowadzić jak najszybciej. Choć oczywiście z zachowaniem odpowiedniego okresu umożliwiającego przedsiębiorcom przygotowanie się do nowych przepisów – wyjaśnia „DGP” minister finansów Teresa Czerwińska.

W dzisiejszym Dealerskim Przeglądzie Prasy piszemy także o wynikach rejestracji aut w Europie. Według firmy analitycznej LMC Automotive, w styczniu rynek nowych samochodów osobowych w krajach Europy Zachodniej osiągnął wynik na poziomie nieco ponad 1,1 mln rejestracji. Zanotowany wynik jest wolumenowo o 5 proc. gorszy od tego sprzed roku.