Wydarzenia

Dealerski Przegląd Prasy: Będą zmiany w akcyzie


Media piszą dziś o rządowych pracach nad zmianami w podatku akcyzowym. – Pracujemy nad zmianami zasad płatności akcyzy w zależności od pojemności silnika i wieku samochodu – powiedział wczoraj wicepremier Mateusz Morawiecki. Senator Grzegorz Peczkis z PiS powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita”, że stawka podatku nie będzie ustalana procentowo od wartości pojazdu. Projekt zakłada ustalanie jej zgodnie z tabelą na podstawie pojemności silnika i roku produkcji.

Wczoraj rząd ogłosił podpisanie z Daimlerem umowy dotyczącej budowy fabryki silników w Jaworze. Inwestycja ma być wspierana z budżetu państwa. Wartość pomocy publicznej na rzecz Daimlera ma nie przekroczyć równowartości w złotych polskich kwoty 18,75 mln euro. Wartość inwestycji szacuje się na 500 mln euro.

O spadającej sprzedaży aut w Rosji pisze „Rzeczpospolita”. „Od 2012 r. sprzedaż nowych aut w Rosji spadła dwukrotnie, do 1 mln sztuk rocznie” – czytamy. Nic nie wskazuje na to, że sytuacja szybko się odwróci – rosyjskie społeczeństwo biednieje i ogranicza wydatki. Rząd stara się walczyć z zapaścią zwolnieniem z podatku od kupna auta dla osób prawnych.