współpraca:

Dealerski Przegląd Prasy: BMW chwali polskich dealerów

Zaczynamy od „Rzeczpospolitej”, która publikuje opinię Christopha von Tschirschnitza, prezesa BMW na Europę Środkową i Południową, bardzo pozytywną dla polskich dealerów: „(…) Kiedy porównuję rynki europejskie, które mi podlegają, mogę powiedzieć, że profesjonalizm polskich dealerów nie ma sobie równych. Są wśród nich duże grupy, jak Inchcape czy Bawaria Motors, ale i firmy rodzinne, jak chociażby prowadzona przez rodzinę Fusów. Jakość ich serwisu posprzedażnego w porównaniu z tym, jaki BMW ma w innych krajach regionu, to jest zupełnie inna liga” – uważa Christoph von Tschirschnitz.

Z kolei  „Menadżer Floty” rozmawia z Jackiem Pawlakiem, prezydentem Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe. Przedstawiciel Toyoty uważa, że rynek samochodowy w naszym kraju cały czas znajduje się na dość niskim poziomie, ale powoli rośnie. – Toyocie w ubiegłym roku poszło bardzo dobrze, bo jej sprzedaż wzrosła o 25 proc., podczas gdy cały rynek zanotował wzrosty na poziomie 17 proc. Sprzedaż dla klientów flotowych była jeszcze lepsza, bo wzrosła o 27 proc. Jeżeli brać pod uwagę statystyki, to pod względem ogólnej rejestracji nowych samochodów jesteśmy na drugim miejscu – analizuje Pawlak.

Wiele mówi się także o spadku zainteresowania silnikiem Diesla i niepewnej przyszłości tej technologii. – Trudno jeszcze powiedzieć, kiedy nastąpi kres tego napędu. To może być 2023 rok, 2025 albo jeszcze później. Zadecyduje o tym nie tylko legislacja, ale także rynek. Generalnie, proces odchodzenia od silników wysokoprężnych się rozpoczął. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ogłosić koniec ery Diesla – ocenia w wywiadzie dla Instytutu Samar Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Car Poland.

„Rzeczpospolita”: Trwa moda na SUV-y

„Rzeczpospolita” analizuje sytuację na moto-rynku. SUV-y ciągle przyciągają klientów. – W tej chwili każdy producent uważa, że musi mieć SUV-a w ofercie. To fenomen, który trwa od dwóch–trzech lat. Dlatego i my nie zamierzamy rezygnować z takich modeli. Nie zmienia to faktu, że na poważnie przygotowujemy się do wprowadzenia limuzyny XXI wieku – mówi Jean-Philippe Imparato, prezes marki Peugeot. Koncerny coraz mocniej stawiają też na elektryczne modele, jednak – jak zauważa dziennik – rynek wolno się do nich przekonuje, bo są drogie, a struktura ładowania słabo rozwinięta.

Agencja Moody’s zmieniła prognozę dla motoryzacji w Europie na najbliższe 12–18 miesięcy z negatywnej na stabilną. Jak czytamy, wzrost w UE wyniesie 1–3 proc., gdy w poprzedniej prognozie było to 2–5 proc. Według Moody’s niekorzystne tendencje na rynku mogą być zauważalne pod koniec 2019 roku.

„Rzeczpospolita” publikuje też opinię Christopha von Tschirschnitza, prezesa BMW na Europę Środkową i Południową, dotyczącą polskich dealerów: – Segment premium ma się w Polsce doskonale, a mnie cieszy to, że po raz kolejny udziały BMW okazały się największe. Natomiast kiedy porównuję rynki europejskie, które mi podlegają, mogę powiedzieć, że profesjonalizm polskich dealerów nie ma sobie równych. Są wśród nich duże grupy, jak Inchcape czy Bawaria Motors, ale i firmy rodzinne, jak chociażby prowadzona przez rodzinę Fusów. Jakość ich serwisu posprzedażnego w porównaniu z tym, jaki BMW ma w innych krajach regionu, to jest zupełnie inna liga: przejrzystość transakcji, wszystkich procesów biznesowych oraz waga, jaką przykładają do szkoleń. I nie jest to wyłącznie opinia BMW czy Mini. Z podobnymi spotykam się, kiedy rozmawiam z kolegami, którzy są przedstawicielami konkurencyjnych marek” – mówi von Tschirschnitz.

Miesięcznik „Dealer”: Forum TOP100 już za kilka dni

Do konferencji Forum TOP100, która odbędzie się 21 marca w Hotelu Warszawianka w Jachrance k/Warszawy, pozostało jedynie kilka dni. Szczegółowy program, a także formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Forum
 
Jak co roku, podczas Forum TOP100 oprócz wystąpień i dyskusji o tym, jak najlepiej i najskuteczniej rozwijać dealerskie biznesy, ogłoszona zostanie Lista TOP50. Dziś przypominamy, jak wyglądała ogłoszona na poprzednim Forum, Lista TOP50 za 2016 r.
  
Podczas poprzedniego Forum TOP100 najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie pierwszej piątki Listy TOP50. Po raz trzeci liderem rynku została Grupa Krotoski-Cichy. Jednak to nie jedyny sukces tej firmy. Po raz pierwszy w historii polska grupa dealerska przekroczyła próg 20 tys. sprzedanych samochodów w jednym roku (dokładniej – 20 187 aut, o 28,5 proc. więcej niż w 2015 r.). W 2011 r. świętowaliśmy moment, w którym ówczesny lider rynku, Grupa PGD, przekroczył roczny wolumen dziesięciu tys. samochodów. W 2016 r. przekroczyliśmy kolejną granicę – taką, która stawia największą polską firmę wśród największych grup dealerskich w Europie. Warto też zwrócić uwagę, jak bardzo lider rynku odskoczył konkurencji: Grupę Krotoski-Cichy i Polską Grupę Dealerów dzielił dystans dokładnie 3,5 tys. samochodów (w 2016 r. PGD – wraz z należącą do Holdingu 1 spółką IP, dystrybuującą auta Infiniti – sprzedała 16.7 tys. aut, o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej). Trzecie miejsce zajęła poznańska Grupa Bemo, która sprzedała 8 913 samochodów, notując tym samym wzrost o 19,6 proc.
 
Wskaźnik konsolidacji polskiego rynku w 2016 r. wyniósł 47,9 proc. – to udział w rynku 50 największych polskich grup dealerskich (na potrzeby wyliczenia tego wskaźnika do puli włączane są też wyniki dwóch największych spółek importerskich – Porsche Inter Auto i Renault Retail Group). Sprzedaż zdecydowanej większości dealerów rosła bardziej niż rynek – grupa spełniająca ten warunek w 2016 r. liczyła aż 35 dealerów. 17 dealerów zanotowało wzrost sprzedaży większy niż 30 proc., 9 firm wzrosło aż o 40 proc.
 
Lista TOP50 w 2017 r. została opracowana po raz 10. Była to świetna okazja, aby stworzyć dodatkowy ranking – Listę sumującą sprzedaż samochodów największych firm dealerskich począwszy od pierwszego roku, kiedy powstała lista TOP50.
 
Na pierwszym miejscu tego jubileuszowego zestawienia znalazła się Polska Grupa Dealerów, z wynikiem 113,5 tys. aut sprzedanych w latach 2007-2016. Drugie miejsce zajęła Grupa Krotoski-Cichy, z wynikiem 91,9 tys. samochodów dostarczonych klientom. Na ostatnim miejscu podium rankingu 10-lecia zameldowała się Grupa Carservis, z wynikiem 57,2 tys. aut. W pierwszej piątce znalazła się również Grupa Bemo z Poznania, która sprzedała 55,3 tys. samochodów i firma Pol-Mot Auto, która w ciągu dekady przekazała swoim klientom ponad 44 tys. aut.
 
Zobacz Listę TOP50 za 2016 r. oraz Listę 10-lecia.  

Program Forum TOP100 oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie:
www.top100forum.pl

„Menadżer Floty”: Auta na prąd mają sporo wad

„Menadżer Floty” rozmawia z Jackiem Pawlakiem, prezydentem Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe. Przedstawiciel Toyoty uważa, że samochody elektryczne to wciąż przyszłość masowej motoryzacji. Problemem jest tu m.in. długi czas ładowania i mało punktów ładowania. – Moim zdaniem największą barierą w rozwoju rynku elektrycznych aut jest ich cena. Dzisiaj samochód elektryczny średniej klasy kosztuje ok. 150 tys. zł, a jeżeli spojrzymy na cenę podobnego modelu z konwencjonalnym silnikiem, to okazuje się, że jest ona o ok. 60-70 tys. niższa. Przy porównaniu różnic w kosztach eksploatacji wychodzi na to, że pokonanie jednego kilometra samochodem elektrycznym kosztuje ok. 6 zł, a podobnym autem, ale z napędem spalinowym – ok. 25 zł. Wynika z tego, że aby skompensować wyższą cenę samochodu elektrycznego, musielibyśmy pokonać ok. 300 tys. km – wskazuje Pawlak i podkreśla, że alternatywą dla samochodów typowo elektrycznych mogą być auta napędzane wodorem.

Przedstawiciel Toyoty ocenia też polski rynek aut.  – Niestety, rynek samochodowy w naszym kraju cały czas znajduje się na dość niskim poziomie, ale można zauważyć, że powoli jednak rośnie. Toyocie w ubiegłym roku poszło bardzo dobrze, bo jej sprzedaż wzrosła o 25 proc., podczas gdy cały rynek zanotował wzrosty na poziomie 17 proc. Sprzedaż dla klientów flotowych była jeszcze lepsza, bo wzrosła o 27 proc. Jeżeli brać pod uwagę statystyki, to pod względem ogólnej rejestracji nowych samochodów jesteśmy na drugim miejscu, jednak jeżeli odliczymy reeksport i weźmiemy pod uwagę tylko te samochody, które zostały sprzedane w Polsce, to zajmujemy pierwsze miejsce w rankingu! A więc po raz pierwszy od wielu lat Toyota jest najchętniej wybieranym autem w naszym kraju i zajmuje pozycję lidera sprzedaży – analizuje Pawlak.

Samar: Jakie perspektywy dla diesla?

Instytut Samar publikuje wywiad z Arkadiuszem Nowińskim, prezesem Volvo Car Poland. Rozmowa dotyczy m.in. zapisów ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych i zawartych tam ulg. Czy zachęcą one Polaków do aut na prąd? – Obniżenie akcyzy na samochody elektryczne i hybrydy ładowane z gniazdka to jedna z pierwszych korzyści, które Państwo zaoferowało nabywcom takich aut. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym wzrostom może być polityka flotowa wielu międzynarodowych firm. Coraz częściej mają one wewnętrzne regulaminy, które ograniczają emisję CO2 w samochodach używanych przez pracowników. Zapisy te stają się z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne. Ładowane z gniazdka hybrydy to luksusowe samochody dla kadry menadżerskiej i zarządu, które jednocześnie spełniają te normy. Z drugiej strony stan infrastruktury do ładowania wciąż jest poważną przeszkodą stojącą na drodze szybszego popularyzowania tych aut w Polsce – uważa Arkadiusz Nowiński, który opowiada też o sprzedaży hybryd. – W globalnej sprzedaży Volvo, hybrydy stanowią między 10 a 15 proc. W Polsce jest to około jednego procenta. Ten udział będzie szybko rósł. Już teraz w naszym kraju, co dziesiąte sprzedawane Volvo XC90 to hybryda typu plug-in. W tym roku do oferty dołączają kolejne hybrydowe modele – tłumaczy przedstawiciel Volvo. Rozmowa dotyczy też niepewnej przyszłości silników Diesla. – Zaostrzenie norm emisji sprawia, że produkcja silników Diesla, które je spełniają, jest coraz droższa i docelowo może nie być opłacalna. Mamy bardzo nowoczesne silniki wysokoprężne, które można modyfikować przez kolejne lata. Trudno jeszcze powiedzieć, kiedy nastąpi kres tego napędu. To może być 2023 rok, 2025 albo jeszcze później. Zadecyduje o tym nie tylko legislacja, ale także rynek. Generalnie, proces odchodzenia od silników wysokoprężnych się rozpoczął. Jest jednak jeszcze za wcześnie, aby ogłosić koniec ery Diesla – uważa Nowiński.

„Puls Biznesu”: Dyskusyjne zmiany w zakresie cofania liczników

„Puls Biznesu” pisze, że przygotowywane zmiany prawne dotyczące cofania liczników w autach budzą kontrowersje. Dziennik przypomina, że według proponowanego przepisu art. 306a Kodeksu karnego, kto zmienia wskazanie licznika przebiegu całkowitego pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.„Tej samej karze podlega ten, kto, wbrew przepisom ustawy, dokonuje wymiany licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie zawiadamia o wymianie licznika przebiegu całkowitego pojazdu, nie podaje w zawiadomieniu danych wymaganych ustawą, nie przedstawia pojazdu w stacji kontroli pojazdów w celu sprawdzenia, czy licznik, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, odmierza przebieg pojazdu lub uniemożliwia dokonanie odczytu wskazania tego licznika wraz z jednostką miary” – czytamy dalej.

Projekt zmian sankcji za „podkręcanie licznika” krytykuje Związek Dealerów Samochodów (ZDS) w liście otwartym do ministra sprawiedliwości. „Puls Biznesu” relacjonuje, że Marek Konieczny, prezes ZDS, uważa, że nowe przepisy idą za daleko w zakresie obowiązków prawnych i administracyjnych, stawianych przed właścicielami i użytkownikami pojazdów w razie awarii, naprawy i wymiany licznika. — Wymagania, aby po takiej czynności zgłosić ją do urzędu w ciągu jednego dnia, a w ciągu dziesięciu stawić się do kontroli w stacji kontroli pojazdów, zaś w razie zaniechania karać za to tak samo jak za fałszowanie licznika, są, delikatnie mówiąc, przesadzone. Chyba chodzi nam wszystkim o to, by bali się fałszerze, a nie zwykły Kowalski — uważa Marek Konieczny.

„Rzeczpospolita”: Car sharing zyskuje na znaczeniu

Car sharing zyskał już wielu użytkowników na świecie. W Europie z aut na minuty korzysta około 3 mln osób. „Rzeczpospolita” pisze, że w Polsce potencjał tej usługi jest nadal niewielki, samochody są dostępne zaledwie w pięciu miastach, a ze współdzielonych aut korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. Z biegiem czasu jest ich jednak coraz więcej.  Spółka 4Mobility, która prowadzi sieć samoobsługowych wypożyczalni samochodów typu car sharing,  od stycznia br. zanotowała ponad 15 tys. przejazdów autami na minuty, a udostępniona przez spółkę autorska aplikacja została pobrana w tym czasie już prawie 20 tys. razy. – W ciągu kilku tygodni od udostępnienia nowej aplikacji przybyło nam 7 tys. użytkowników. Przemieszczanie się autami na minuty zyskuje na popularności, a rozwój rynku usług car sharing w Polsce dopiero nabiera tempa – komentuje Paweł Błaszczak, prezes 4Mobility. Firma udostępnia 300 samochodów Hyundai, BMW i Mini w Warszawie oraz 30 samochodów Audi A3 i Q3 w Poznaniu.

„Puls Biznesu”: Sprawozdania finansowe firm w formie elektronicznej

W „Pulsie Biznesu” czytamy o nowelizacji ustawy o KRS.  Zgodnie z nią już tylko drogą elektroniczną mogą być składane sprawozdania finansowe firm wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. W formie papierowej można je było złożyć w rejestrze do 14 marca. Teraz można to zrobić jedynie online. Dotyczy to także bilansów za 2017 r., które wyjątkowo do 30 września przedsiębiorcy mogą przesłać w postaci skanów. Powinny być one opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Na tym nie koniec założeń nowelizacji, bowiem zgodnie z nią od października tego roku firmy będą przesyłać dokumenty wyłącznie w formie elektronicznej i w strukturze Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dziennik pisze również o innych zmianach dotyczących osób reprezentujących dany podmiot oraz likwidatorów i prokurentów. „W razie braku organu uprawnionego do reprezentacji osoby prawnej, sąd rejestrowy będzie miał prawo wezwać do jego ustanowienia pod rygorem karnym. Maksymalna grzywna to 10 tys. zł, ale trzecia ponowiona może być jeszcze wyższa. Ustawodawca wprowadził również obowiązek weryfikacji karalności osób powoływanych na prokurentów. Od 1 października również ich obejmie zakaz pełnienia funkcji w przypadku skazania za określone przestępstwa gospodarcze” – czytamy.

Interia: BMW i3 na usługach Kancelarii Prezydenta

Kancelaria Prezydenta wzbogaciła się o kolejne BMW. Tym razem jest to elektryczny model BMW i3. Interia pisze, że samochód dostarczył prezydenckim urzędnikom dealer marki BMW – firma Auto Fus. Nowy nabytek ma się przyczynić do promocji pojazdów o zerowej emisji.

„Puls Biznesu”: Firmy rodzinne mają kłopot z nowoczesnymi rozwiązaniami

„Puls Biznesu” informuje też o wynikach raportu Instytutu Biznesu Rodzinnego i firmy doradczej PwC „O biznesie rodzinnym głosem sukcesorów. Różne ścieżki, te same priorytety”. Okazuje się, że tylko 7 proc. sukcesorów uważa, że ich przedsiębiorstwa mają strategię biznesową dopasowaną do obecnych czasów. Z drugiej strony trzy czwarte jest zdania, że jej opracowanie ma kluczowe znaczenie dla firm. 36 proc. sukcesorów odczuwa frustrację dlatego, że ich rodzice nie w pełni rozumieją szanse i zagrożenia, jakie niosą za sobą nowe technologie.  82 proc. sukcesorów jest przekonanych, że innowacje mają fundamentalne znaczenie dla firmy, a tylko 15 proc. sądzi, że ich biznes dobrze sobie z nimi radzi. — To pokazuje lukę kompetencyjną. Innowacje mogące umocnić pozycję rynkową przedsiębiorstwa wciąż w wielu spółkach nie są skutecznie wykorzystywane i nie wspierają ich rozwoju — mówi Piotr Wyszogrodzki, partner w PwC.

Moto3m: BMG Goworowski wspiera drużynę SeaHawks Gdynia

Od początku roku firma BMG Goworowski, dealer marki Mercedes-Benz, wspiera jako sponsor gdyńską drużynę futbolu amerykańskiego SeaHawks. Na konferencji prasowej drużyna ujawniła swoje plany na ten sezon, a także informacje na temat współpracy z przedstawicielem marki Mercedes-Benz. „Umowa obejmuje między innymi ekspozycję logo BMG Goworowski na strojach zawodników, przekazanie klubowi “obrandowanego” samochodu w barwach SEAHAWKS i BMG Goworowski oraz na wspólnych działaniach opartych o social media” – czytamy w artykule. Z okazji rozpoczęcia współpracy przygotowano również film reklamowy, którego premiera nastąpiła na środowej konferencji.

Dealerski Przegląd Prasy: Polskie „elektryki” mało ekologiczne

„Dziennik Gazeta Prawna” zauważa, że polskie auta na prąd jeszcze długo będą zasilane energią produkowaną z węgla kamiennego i brunatnego – z tych surowców powstaje dziś 85 proc. prądu. To sprawia, że „elektryki” nie są tak bardzo ekologiczne. – Dzięki elektromobilności uniknie się rozsiewania pyłów czy tlenków azotu po miastach i wsiach, ale jeśli chodzi o emisję CO2, to jedynie przeniesie się emisję z jednego miejsca w drugie – uważa Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.

BZ WBK Leasing od połowy marca br. daje możliwość skorzystania z promocyjnej oferty leasingu 100 proc. na finansowanie aut elektrycznych. – Dzisiaj proponujemy naszym klientom kompleksową ofertę obejmującą wszystkich polskich dealerów oferujących auta z napędem w pełni elektrycznym– tłumaczy Tomasz Sudaj, dyrektor strategii rynkowej w BZ WBK Leasing.

Grupa Volkswagena podała wyniki finansowe z 2017 r. Niemcy pochwalili się rekordowym zyskiem w wysokości 17 mld euro i rekordowym wynikiem sprzedaży – 10,7 mln aut. Na portalu Wirtualny Nowy Przemysł czytamy, że do 2025 roku marki VW mają dostarczać 3 mln pojazdów elektrycznych rocznie. „Od 2019 roku Volkswagen będzie wprowadzać nowy model z napędem elektrycznym „praktycznie co miesiąc”. Do 2025 roku wszystkie marki grupy mają wprowadzić do sprzedaży łącznie 80 nowych pojazdów elektrycznych” – informuje serwis.

„Dziennik Gazeta Prawna”: „Elektryki” też szkodzą środowisku

Polskie auta na prąd nie będą wcale tak ekologiczne, jak wydaje się na pierwszy rzut oka – można wywnioskować z artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Pismo przypomina, że zgodnie z zapowiedziami rządu do 2025 r. po naszych drogach ma jeździć milion aut elektrycznych, ale jeszcze długo będą one zasilane energią produkowaną z węgla kamiennego i brunatnego – z tych surowców powstaje dziś 85 proc. prądu. A ten udział spadnie do 50 proc. – według wstępnych zapowiedzi – dopiero około 2050 r. – Dzięki elektromobilności uniknie się rozsiewania pyłów czy tlenków azotu po miastach i wsiach, ale jeśli chodzi o emisję CO2, to jedynie przeniesie się emisję z jednego miejsca w drugie. Przy energetyce opartej na węglu to na razie byłaby jedynie zamiana miliona małych rur wydechowych na kilka znacznie większych i wyższych, emitujących jednak więcej CO2, niż emitowałyby samochody na benzynę. Elektromobilność ma największy sens, gdy jest oparta na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – uważa Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.

Z kolei Yoann Le Petit z organizacji Transport & Environment uważa, że dziś elektryczny pojazd zasilany nawet polską energią elektryczną, najbardziej węglową w UE, i tak mniej szkodzi klimatowi niż nowe auto z silnikiem Diesla. W przypadku e-aut odpada bowiem emisja CO2 związana z wydobyciem ropy naftowej, przetworzeniem jej i dostarczeniem do dystrybutora. Podkreśla, że perspektywy dla „elektryków” są coraz lepsze. – Szybka dekarbonizacja energetyki w UE pozwoli na to, że do 2030 r. przeciętne pojazdy elektryczne będą emitować mniej niż połowę CO2 wydzielanego przez auta z silnikami wysokoprężnymi – uważa Le Petit.

więcej Dziennik Gazeta Prawna z 14 marca 2018, s. A12

BZ WBK Leasing: BZ WBK Leasing z promocyjną ofertą leasingu 100 proc.

BZ WBK Leasing rozwija ofertę. Od połowy marca br. spółka daje możliwość skorzystania z promocyjnej oferty leasingu 100 proc. na finansowanie aut elektrycznych.. – Finansowanie aut elektrycznych to jeden z elementów naszej strategii, która zakłada coraz silniejsze zaangażowanie w działania proekologiczne. W Polsce, podobnie jak i w całej Europie, coraz większą uwagę przykłada się do ekologii, a my pomagamy klientom w realizacji eko-inwestycji. Pierwszy pojazd elektryczny sfinansowaliśmy już w 2010 roku. Dzisiaj proponujemy naszym klientom kompleksową ofertę obejmującą wszystkich polskich dealerów oferujących auta z napędem w pełni elektrycznym– tłumaczy Tomasz Sudaj, dyrektor strategii rynkowej w BZ WBK Leasing.

Firma wskazuje, że rynek aut elektrycznych w Polsce rośnie bardzo dynamicznie. W 2017 roku z salonów wyjechało 439 takich samochodów (statystyka nie obejmuje hybryd) – 306,5 proc. więcej niż rok wcześniej. – Analizując polski rynek, należy zwrócić uwagę na potencjał wzrostu. Dynamika sprzedaży aut w pełni elektrycznych w Unii Europejskiej wyniosła w ubiegłym roku 53,7 proc. W Polsce ten segment już teraz rośnie blisko sześciokrotnie szybciej, a przed nami okres znaczącego rozwoju infrastruktury. Liczba aut elektrycznych na polskich drogach będzie się podwajać co półtora do dwóch lat – mówi Daniel Mrozek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży.

AAA AUTO: Polacy wybierają młodsze auta używane

AAA AUTO informuje, że w sezonie zimowym, który trwał od listopada 2017 roku do marca br., firma zanotowała w Polsce wzrost sprzedaży samochodów używanych o 127 proc. w stosunku do wyników osiągniętych w sezonie 2016/2017 i aż o 290 proc. więcej niż w sezonie 2015/2016.

Średnia cena auta używanego w sezonie zimowym wynosiła niemal 29 tys. zł, czyli kupujący byli skłonni zapłacić blisko o 3 tys. zł więcej, niż w sezonie zimowym 2015/2016. Najczęściej kupowanym samochodem był Opel Astra, a w poprzednich sezonach Ford Focus. Wciąż największym zainteresowaniem cieszyły się auta z nadwoziem typu hatchback, których udział wzrósł do 48 proc. z 43 proc. w sezonie 2015/2016. Natomiast nieznacznie zwiększył się udział w sprzedaży aut typu SUV – do 13 proc., a wyraźnie spadł udział kombi – z 20 proc. w sezonie 2015/2016 do 17 proc. w sezonie minionym. – Tej zimy nastąpił wyraźny wzrost sprzedaży aut z silnikami benzynowymi, których udział wyniósł aż 71 proc. oraz wyraźny odwrót od silników diesla. Samochody z tymi silnikami stanowiły niecałe 29 proc. Zaobserwowaliśmy także większe zainteresowanie młodszymi autami używanymi, które w tym sezonie zimowym były o rok młodsze niż w sezonie dwa lata temu, a średnia wieku wyniosła ponad 7 lat. Nasi klienci decydowali się również na samochody lepiej wyposażone, posiadające pakiety zimowe oraz zapewniające większe bezpieczeństwo na śliskiej drodze. Takie decyzje zakupowe wpłynęły tym samym na wzrost średniej ceny auta używanego w porównaniu do poprzednich sezonów – powiedział František Švec, dyrektor generalny AAA AUTO w Polsce.

„Puls Biznesu”: Wysokie kary za złamanie RODO

„Puls Biznesu” przypomina, że unijne rozporządzenie w sprawie ochrony danych osobowych (RODO), które zacznie obowiązywać 25 maja 2018 r., przewiduje dotkliwe administracyjne kary pieniężne dla podmiotów, które naruszą jego zapisy. Kary mogą wynosić nawet 20 mln EUR i do 4 proc. całkowitego rocznego obrotu z poprzedniego roku obrotowego. Dziennik wskazuje jednocześnie, że ryzyko naruszenia danych może być nie tylko efektem umyślnego działania, jak kradzież czy przekazanie informacji osobom nieupoważnionym, lecz także awarii komputera, serwera, oprogramowania czy nawet utraty zasilania. Za wdrożenie w firmie zasad wynikających z RODO oraz ich potencjalne naruszenie odpowiada zarząd spółki lub jego poszczególni członkowie. — Przesłankami tej odpowiedzialności jest powstanie szkody po stronie spółki, związek przyczynowy pomiędzy działaniem lub zaniechaniem członka zarządu oraz winą. Delegowanie obowiązków w zakresie ochrony danych osobowych na pracowników również nie zwolni członka zarządu z ponoszenia odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wobec spółki — przekonuje Tomasz Mamys, menedżer projektu RODO w Sage. W przypadku stwierdzenia naruszeń RODO prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych  ustali wysokość finansowej kary, biorąc pod uwagę m.in.: charakter, czas i wagę naruszenia, umyślność lub nieumyślność, wdrożone u administratora środki organizacyjne oraz techniczne, czy i w jakim zakresie przedsiębiorca zgłosił naruszenie.

Volvo: Kolejny wzrost na koncie Volvo

Volvo Cars dobrze rozpoczęło 2018 rok. W lutym szwedzki producent sprzedał o 12,1 proc. samochodów więcej niż w roku ubiegłym. W pierwszych dwóch miesiącach 2018 roku koncern sprzedał 84 368 pojazdów, co przekłada się na wzrost o 17,2 proc.. W Europie sprzedaż wzrosła o 8,4 proc. w lutym w porównaniu do roku 2017. 22 510 klientów wybrało Volvo. Największym zainteresowaniem klientów cieszyło się Volvo XC60, modele serii 90 i najnowszy SUV XC40.

„Rzeczpospolita”, Wirtualny Nowy Przemysł: Ambitne plany Volkswagena

Volkswagen poinformował o swoich wynikach z 2017 roku. „Niemcy po raz kolejny pochwalili się rekordowym zyskiem w wysokości 17 mld euro i również rekordowym wynikiem sprzedaży – 10,7 mln aut.  Dzięki temu Grupa VW stała się liderem światowego rynku motoryzacyjnego, wyprzedzając japońską Toyotę. Zysk byłby  jeszcze większy, gdyby nie konieczność odpisania 3,2 mld euro na koszty spowodowane  aferą z dieslami” – pisze „Rzeczpospolita”. Prezes koncernu Matthias Müller zapowiedział przyspieszenie w rozbudowie bazy produkcji aut z napędem elektrycznym. W 2022 r. pojazdy z takim napędem będą wyjeżdżać z 16 fabryk grupy Volkswagena na świecie. Zakład Grupy VW we Wrześni będzie jednym z pierwszych, gdzie ruszy produkcja takich samochodów. Dziennik informuje, że na rozwój elektromobilności Grupa VW planuje przeznaczyć 25 mld euro. – Generalnie zasada jest taka: auta z napędem elektrycznym będą produkowane w tych krajach, gdzie istnieje infrastruktura do ich ładowania i gdzie jest dla nich rynek– mówił na konferencji w Berlinie Matthias Müller. Z Wrześni wyjedzie jeszcze w tym roku elektryczny samochód dostawczy Crafter. W artykule czytamy też, że elektromobilność będzie mieć największy udział w inwestycjach VW, na które koncern przeznacza łącznie 34 mld euro. Oprócz technologii produkcji e-aut VW będzie inwestował również w  auta autonomiczne, cyfryzację i nowe idee mobilności.

O wynikach VW informuje również Wirtualny Nowy Przemysł. Na portalu czytamy, że do 2025 roku marki VW mają dostarczać 3 mln pojazdów elektrycznych rocznie. „Od 2019 roku Volkswagen będzie wprowadzać nowy model z napędem elektrycznym „praktycznie co miesiąc”. Do 2025 roku wszystkie marki grupy mają wprowadzić do sprzedaży łącznie 80 nowych pojazdów elektrycznych. W ciągu kolejnych pięciu lat wszystkie 300 modeli w ofercie marek należących do grup ma być dostępnych w wariancie z napędem bezspalinowym” – pisze WNP.

rp.plrp.plwnp.pl

Dealerski Przegląd Prasy: Milion aut na prąd jest osiągalny?

„Rzeczpospolita” rozmawia z Michałem Kurtyką, wiceministrem energii. Rząd chce, żeby w 2025 r. po polskich drogach jeździło milion samochodów elektrycznych. – Z jednej strony, to aż milion, z drugiej tylko milion. W Polsce mamy ok. 21 mln pojazdów na drogach. Na LPG jeździ 2,5 mln pojazdów. Polski rynek wchłania co roku 1,5 mln pojazdów, więc ta zmiana może się zdarzyć – stwierdził Kurtyka.

Z kolei Interia publikuje wywiad z Jean-Philippem Imparato, dyrektorem generalnym marki Peugeot. Marka ma zachować własny styl. – Peugeot nie będzie miał żadnego wpływu na Opla, a Opel na Peugeota. Każda marka zachowa swoją tożsamość i każda będzie miała odrębną strategię produktową – podkreśla przedstawiciel marki Peugeot. Zapewnia też, że marka nie chce rezygnować z diesli, by dać klientom możliwość wyboru.

Nie będzie zmian w sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi – wynika z artykułu w „Rzeczpospolitej”. Nissan oświadczył, że sojusz trzech firm nie zamierza zmieniać proporcji krzyżowych udziałów. Jak czytamy w artykule, koncern dementuje informacje o negocjowaniu odkupienia udziałów skarbu państwa Francji w Renault. – Wszelkie dyskusje o transakcji akcjami dotyczących Renaulta, Nissana czy skarbu państwa są czystą spekulacją, sojusz nie ma projektu modyfikacji proporcji krzyżowych udziałów — stwierdził przedstawiciel japońskiej firmy.

„Rzeczpospolita”: Milion „elektryków” w Polsce jest możliwy

„Rzeczpospolita” w cyklu #RZECZoBIZNESIE rozmawia z Michałem Kurtyką, wiceministrem energii. – Elektromobilność przez ostatnie kilka lat uwiarygodniła się w oczach producentów. Ostatnie 2 lata to wyścig największych producentów motoryzacyjnych, żeby znaleźć się w elektromobilnej niszy. Widać to w eksplozji modeli. W 2017 r. w Europie było dostępne 68 modeli, w 2020 r. ma być 190 różnych pojazdów elektrycznych. To jest ogromny skok za którym idzie modyfikacja linii montażowych – tłumaczył Kurtyka. – W okolicach 2020-22 r. będzie przełomowy moment, w którym pojazdy elektryczne okażą się być bardziej atrakcyjne – dodał. Rząd chce, żeby milion pojazdów elektrycznych jeździł po Polsce w 2025 r. – Z jednej strony, to aż milion, z drugiej tylko milion. W Polsce mamy ok. 21 mln pojazdów na drogach. Na LPG jeździ 2,5 mln pojazdów. Polski rynek wchłania co roku 1,5 mln pojazdów, więc ta zmiana może się zdarzyć. Wtedy ważne jest, aby firma jak ElectroMobility Poland była gotowa z ofertą dopasowaną do trendu – stwierdził Kurtyka.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Sukces JPK_VAT

Resort finansów podsumował dane dotyczące składania JPK_VAT za styczeń 2018 r., czyli pierwszy miesiąc, za który wszyscy podatnicy VAT (w tym mikrofirmy) musieli przesłać swoją ewidencję VAT w formacie elektronicznym – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Okazuje się, że do 26 lutego 2018 r. (był to ostatni dzień składania JPK_VAT za styczeń) obowiązek ten wypełniło 1 508 548 przedsiębiorców, czyli 94,5 proc. wszystkich podatników VAT. JPK w ogóle nie złożyły 88 163 firmy. W pierwszym okresie nie będą one jednak jeszcze za to karane, ponieważ fiskus chce postawić na ich edukację – zapewniła minister finansów Teresa Czerwińska. „DGP” pisze, że ilość danych zgromadzonych dzięki JPK jest na tyle duża, że – jak potwierdziła minister Teresa Czerwińska – toczą się już prace mające na celu rezygnację z deklaracji VAT i zastąpienie ich obowiązkiem wysyłki JPK_VAT. – Najbardziej prawdopodobnym terminem na taką rewolucję jest początek 2019 r. – powiedziała minister.

więcej Dziennik Gazeta Prawna z 13 marca 2018, s. B3

CarGarantie: Nissan rozpoczyna współpracę z firmą CarGarantie

Firmy CarGarantie oraz Nissan International Insurance Ltd uzgodniły warunki długoterminowej współpracy.  Umowa dotycząca samochodów używanych, której realizacja rozpoczęła się w Polsce, jest obecnie rozszerzana na wiele krajów europejskich.

Produkty objęte gwarancją „Nissan Collection” oferują dealerom Nissana wiele opcji gwarancyjnych dla samochodów używanych i młodych samochodów używanych. Dealerzy mogą udzielać gwarancji na okres od 3 do 36 miesięcy. Pojazdy marki Nissan są oferowane z dwoma pakietami gwarancyjnymi – pierwszy obejmuje swym zakresem najważniejsze i najdroższe części, natomiast pakiet rozszerzony obejmuje większość podzespołów. Produkty objęte gwarancją mogą być również łączone z usługami finansowania.

Ze względu na to, że Nissan oferuje szeroką gamę pojazdów elektrycznych, gwarancją objęte są części specyficzne dla tej technologii. Gwarancja jest również udzielana na pojazdy innych marek, co daje dealerom możliwość sprzedaży pojazdów producentów innych niż Nissan, będących na stanie w wyniku pozostawiania pojazdów w rozliczeniu. Gwarancja jest także dostępna dla dealerów sprzedających pojazdy kilku marek. Gwarancje będą rejestrowane w portalu Nissan EWSC, który jest używany przez wszystkich dealerów marki Nissan w Europie.

Interia: Nowe modele finansowania aut

Interia publikuje rozmowę z Andrzejem Krzemińskim, prezesem PKO Leasing. Rozmowa dotyczy m.in. sytuacji w branży leasingowej, rozwoju tego rynku i stojących przed nim barier. Serwis pyta, czy w Polsce do leasingu mogą przekonać się osoby prywatne, nie prowadzące działalności gospodarczej? Dla jakich grup klientów to może być opłacalna forma? – Wierzę, że będziemy w stanie wykorzystać falę zmieniającej się percepcji mieszkańców metropolii. Że już nie muszą mieć swojego samochodu, tylko mogą jeździć samochodem wynajętym. Wierzymy też w takie modele biznesowe jak carsharing i dlatego finansujemy takie samochody. Jesteśmy wręcz weryfikatorami takiego biznesu. Wierzę w to, że branża znajdzie też sposób, żeby dotrzeć do osób fizycznych podobnie jak to jest na Zachodzie. Ten proces powoli się zaczyna, ale wciąż jesteśmy na etapie Iphone’a 1 a teraz mamy już IphoneX – mówi prezes PKO Leasing. Wskazuje też dlaczego wynajem ma się opłacać osobom fizycznym. – Wystarczy porównać dwa warianty. Załóżmy, że mogę kupić samochód w salonie za 100 tys. zł, a po negocjacjach kupię go za 95 tys. zł. Ale muszę pożyczyć pieniądze, wziąć kredyt np. na 60 miesięcy, przez 5 lat używać ten sam samochód, a przecież w tym czasie pojawia się nowy model. Do tego dochodzi kwestia zadbania o opony, ubezpieczenia itd. Nagle dochodzę do wniosku, że w sprzedaży pojawił się nowy model i chcę stary sprzedać. Podsumowując, od strony łącznego kosztu użytkowania i uwzględnienia ceny sprzedaży okazuje się, że to słaby biznes. Główne „korzyści” sprowadzają się do tego, że jestem wpisany w dowód rejestracyjny jako właściciel pojazdu – przekonuje Krzemiński.

Interia: Peugeot da klientom wybór

Interia rozmawia z Jean-Philippem Imparato, dyrektorem generalnym marki Peugeot. Niedawno do Grupy PSA dołączył Opel. Trwają spekulacje na temat zachowania integralności marek w ramach Grupy. – Peugeot nie będzie miał żadnego wpływu na Opla, a Opel na Peugeota. Każda marka zachowa swoją tożsamość i każda będzie miała odrębną strategię produktową. Oczywiście będziemy współpracować odnośnie rozwiązań technicznych i technologicznych, tak jak czynimy to już w przypadku Citroena i DS-a. Jeszcze raz jednak podkreślę: Peugeot i Opel będą podążały własnymi drogami – zapewnia Imparato. Marka nie zamierza całkowicie rezygnować z diesli. – Od przyszłego roku każdy nasz nowy model będzie miał swoją wersję elektryczną. Pozostaną również odmiany wysokoprężne i benzynowe. Peugeot oznacza wolność, także wolność  wyboru. Zależnie od lokalnych uwarunkowań, regulacji prawnych, oczekiwań nabywców. Mówimy: chcesz kupić Peugeota? Świetnie, a teraz wybierz silnik, który ci odpowiada – tłumaczy przedstawiciel Peugeota.

„Rzeczpospolita”: Nie będzie zmian w sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi

Niedawno agencja Reutera podała, że Renault i Nissan zaczęły rozmowy o wzmocnieniu sojuszu, które mogą doprowadzić do odkupienia przez Japończyków zasadniczej części z 15 proc. skarbu państwa we francuskiej grupie. „Według osób związanych z tematem, Carlos Ghosn zaproponował utworzenie pośredniej struktury, która podporządkowałaby zarządzanie trzema grupami bezpośrednio fundacji założonej w Holandii. To byłby wstęp do pełnej fuzji w nową światową grupę z centralą w Amsterdamie. Skarb państwa przekazał niedawno ludziom Ghosna, że byłby gotów wyjść z Renaulta albo odstąpić udziały w tej grupie w ramach porozumienia o fuzji gwarantującego francuskie interesy” – przypomina dziennik. Teraz „Rzeczpospolita” informuje, że Nissan oświadczył, że sojusz trzech firm nie zamierza zmieniać proporcji krzyżowych udziałów. Jak czytamy w artykule, koncern dementuje informacje o negocjowaniu odkupienia udziałów skarbu państwa Francji w Renault. – Wszelkie dyskusje o transakcji akcjami dotyczących Renaulta, Nissana czy skarbu państwa są czystą spekulacją, sojusz nie ma projektu modyfikacji proporcji krzyżowych udziałów — stwierdził przedstawiciel japońskiej firmy.

40ton. net: Kino samochodowe od dealera

Ciekawostka z dealerskiej Europy: kino samochodowe zaoferował swoim klientom holenderski dealer marki DAF, firma TB Truck & Trailer Service. Ekran był na tyle duży, by obsłużyć sześćdziesiąt ciężarówek. „Wszystko wyglądało niczym w amerykańskich kinach samochodowych, bardzo popularnych w latach 50. i 60. Samochody ustawiły się więc w kilku rzędach, film wyświetlany był na wspólnym ekranie, a dźwięk nadawano poprzez fale radiowe. Inaczej jednak niż w przypadku aut osobowych, między poszczególnymi rzędami musiano zachować bardzo duże odstępy. Inaczej ekran byłby zasłaniany przez spojlery oraz podwyższenia dachu” – czytamy w artykule. Chętni mogli zarezerwować sobie miejsca z wyprzedzeniem, a warunkiem udziału w pokazie było przyjechanie ciężarówką marki DAF. Na miejscu przygotowano też przekąski oraz napoje.

„Rzeczpospolita”: Autonomiczne pojazdy coraz bardziej użyteczne

„Rzeczpospolita” pisze, że firmy kurierskie i pocztowe coraz częściej używają pojazdów autonomicznych. Amerykańscy pocztowcy z United States Postal Service (USPS) pracują wspólnie z naukowcami Uniwersytetu Michigan nad autonomicznymi pojazdami dostawczymi. Liczą, że cała flota takich samochodów będzie mogła wyjechać na drogi za siedem lat. Pierwsze dziesięć prototypów ma być sprawdzanych w praktyce już w przyszłym roku. Kurierzy nadal mają siedzieć w szoferce auta, choć to pozbawione już będzie pedałów i kierownicy. Pracownicy skupią się na przekazywaniu przesyłek klientom i nadzorowaniu pracy robota. „Testy autonomicznych furgonetek rozpoczęła właśnie poczta japońska. W tym tygodniu na ulice Tokio wyjadą pierwsze takie pojazdy. Mają kursować na 2-kilometrowym odcinku między centralą Japan Post a jedną z placówek. Cała flota tego typu aut ma być wprowadzona już w 2020 r.” – czytamy w dzienniku.

Dealerski Przegląd Prasy: Centralna Ewidencja Kierowców zawieszona w czasie

„Dziennik Gazeta Prawna” pisze o problemach z ukończeniem reformy CEPiK-u. Jego pierwsza część obejmująca pojazdy – CEP – już działa. CEK, czyli Centralna Ewidencja Kierowców – miała ruszyć w czerwcu. Prawdopodobnie tak się nie stanie. Nie jest też znany żaden inny konkretny termin. – CEK zostanie wdrożona, gdy minister uzna, że wszyscy są na to gotowi – tłumaczy jeden z samorządowców zorientowany w tej tematyce. – Ponoć możliwy termin uruchomienia CEK to koniec 2019 r. Ale wszystko zależy od widzimisię ministra – dodaje.

„Motor” pisze o rosnącej popularności LPG. Spośród państw Unii Europejskiej w Polsce zarejestrowanych jest najwięcej aut z LPG. Według ACEA w 2017 r. wzrost sprzedaży aut z zasilaniem gazowym (dane także dla CNG) wyniósł ok. 16 proc. w porównaniu do 2016 r. W Polsce był jeszcze znaczniejszy – zarejestrowano ok. 10 tys. aut z LPG – o ponad połowę więcej niż w 2016 r.

„Rzeczpospolita” wiele uwagi poświęca wprowadzeniu nowych ceł przez USA na import stali i aluminium. Prezydent Trump nie wyklucza też wysokiego cła na europejskie auta. „Wprowadzenie ceł na produkowane w Europie samochody może wywołać duże zamieszanie w całej branży samochodowej. Według organizacji europejskich producentów ACEA, USA to dla unijnego eksportu samochodów osobowych największy rynek zbytu. W 2016 r. miały w wartości tego eksportu ponad 30-procentowy udział wynoszący 37,7 mld euro” – czytamy w dzienniku.

„Dziennik Gazeta Prawna”: Problemy z ukończeniem reformy CEPiK-u

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że nie wiadomo, kiedy ruszy nowa Centralna Ewidencja Kierowców. Miało do tego dojść w czerwcu, ale wygląda na to, że tak się nie stanie. „Uruchomienie części funkcjonalności w zakresie CEK nastąpi po ogłoszeniu komunikatu ministra właściwego do spraw informatyzacji o gotowości do wdrożenia rozwiązań technicznych pozwalających na uruchomienie poszczególnych funkcjonalności systemu” – wynika z projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym powstałego w Ministerstwie Cyfryzacji (MC), który jest teraz w fazie konsultacji. – CEK zostanie wdrożona, gdy minister uzna, że wszyscy są na to gotowi –tłumaczy jeden z samorządowców zorientowany w tej tematyce. – Ponoć możliwy termin uruchomienia CEK to koniec 2019 r. Ale wszystko zależy od widzimisię ministra – dodaje.

„DGP” wskazuje, że w związku z przesunięciem wprowadzenia CEK-u osoby planujące zdawać na prawo jazdy nie muszą się na razie obawiać okresu próbnego. „Okres próbny, jako narzędzie nadzorowania »młodych kierowców«, jest ściśle skorelowany ze wsparciem systemowym CEPiK2.0. Dlatego efektywne stosowanie przepisów dotyczących okresu próbnego może nastąpić dopiero wraz z uruchomieniem funkcjonalności CEPiK2.0 zapewniającej obsługę procesów związanych z nadzorowaniem kierowców, identyfikacją naruszeń w ruchu drogowym” – przyznaje ministerstwo.

W artykule czytamy też, że późniejsze wdrożenie CEK oznacza też odsunięcie w czasie kilku e-usług dla kierowców, umożliwiających np. sprawdzanie online danych dotyczących mandatów, punktów karnych, weryfikacji uprawnień czy jakości ośrodków szkolenia.

więcej Dziennik Gazeta Prawna z 12 marca 2018, s. A6

„Motor”: LPG popularne w Polsce

Tygodnik „Motor” informuje, że w Polsce zarejestrowanych jest najwięcej aut z LPG spośród państw Unii Europejskiej. Największą popularnością zasilanie LPG cieszy się w Turcji, Polsce (drugie miejsce pod względem liczby aut z instalacjami LPG), a także Włoszech, Bułgarii, Niemczech czy Holandii. Według ACEA w 2017 r. wzrost sprzedaży aut z zasilaniem gazowym (dane także dla CNG) wyniósł ok. 16 proc. w porównaniu do 2016 r. W Polsce był jeszcze znaczniejszy – zarejestrowano ok. 10 tys. aut z LPG – o ponad połowę więcej niż w 2016 r. „Jak podaje Europejska Agencja Środowiska (wg najnowszych dostępnych danych z 2016 r.) w Unii Europejskiej sprzedano ponad 470 tys. samochodów z napędami alternatywnymi (nie są w to wliczane zwykle hybrydy, a jedynie hybrydy typu plug-in). Przeważająca większość, bo aż 253 tys. szt. (co stanowi blisko 54 proc.), było wyposażonych w instalacje LPG” – czytamy w artykule.

„Rzeczpospolita”: Jaka będzie przyszłość diesli?

„Rzeczpospolita” analizuje trudne perspektywy dla diesli w Europie. Dziennik zwraca uwagę, że producenci aut mają do wyboru przeprojektować istniejące jednostki napędowe, drastycznie ograniczyć sprzedaż aut z silnikami wysokoprężnymi, bądź ryzykować kary nałożone przez Unię Europejską. Branża wcale nie podchodzi z optymizmem do rezygnacji z aut z silnikiem Diesla.„Prezes Volvo Hakan Samuelsson mówi tylko: jak trzeba, to trzeba. Prezes Mazda Motor Europe Jeff Guyton nie ukrywa, że chętnie „przygarnie” wszystkich kierowców chętnych do kupowania czystych diesli. A prezes Volkswagena Matthias Mueller mówi otwarcie: to do nas należy rozwiązanie problemu diesli. A co więcej, jestem przekonany, że w przyszłości czeka nas odrodzenie diesli. W tym samym tonie wypowiadał się wiceprezes Porsche Detlev Von Platen: Skoro to my wywołaliśmy problem, do nas należy jego rozwiązanie” – czytamy w artykule.

Władze UE i kolejne europejskie miasta chcą ograniczyć korzystanie z diesli, szczególnie tych starszych. Niedawno niemiecki sąd zezwolił na wprowadzenie zakazu wjazdu diesli do miast. Hamburg już zapowiedział, że zamknie dla nich kilka najbardziej zatłoczonych ulic. Podobnie zamierzają zrobić władze Stuttgartu. W Londynie auta z silnikami spalinowymi muszą płacić za wjazd, a Paryż zamknie się dla nich w roku 2020. Zakazy są utrudnieniem dla kierowców. – Myślę, że politycy, którzy teraz są przeciwni dieslom, zmienią zdanie przed końcem kadencji. Bo przecież kierowcy także są wyborcami – uważa Jean-Philippe Imparato, prezes marki Peugeot. „Rzeczpospolita” informuje, że w ubiegłym roku w Europie sprzedaż diesli zmalała o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2016. Ich udział w rynku spadł do 44 proc. z 55 w 2011 r. „W tej chwili producenci samochodów znaleźli się w niesłychanie trudnej sytuacji. Ponieważ skoro muszą ograniczać emisje – a nie mogą tego robić, produkując więcej diesli – to zapowiadają: ceny aut z silnikami spalinowymi będą musiały pójść w górę” – czytamy w dzienniku.

Wirtualny Nowy Przemysł: Star wróci na drogi?

Wirtualny Nowy przemysł pisze, że jest możliwość powrotu na rynek polskiej marki ciężarówek Star. Chce w tym pomóc firma Inweststar, spółka z Grupy Zasada. Samochody Star w 2006 r. zniknęły z rynku. Nowego Stara mogłaby robić firma Autobox ze Starachowic, która zajmuje się obecnie remontami Starów będących na wyposażeniu wojska. – Zwróciliśmy się do MAN-a o zwrot dokumentacji technicznej samochodów Star, do czego upoważniały nas zapisy umowy. Dokumentacja do nas wróciła i przekazaliśmy ją spółce Autobox. Natomiast znak firmowy Stara wciąż ma MAN. Zwróciłem się do firmy o jego zwrot. Wciąż nie otrzymałem odpowiedzi  – wyjaśnia WNP Andrzej Arkuszyński, prezes Inweststar. Jest to główna firma sprzedająca pojazdy Stara po przejęciu zakładów przez MAN-a, który w 1999 r. kupił wybrane aktywa Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.  W artykule czytamy, że przyszłość Stara zależy od ceny lub warunków jakich zażądać może MAN za odstąpienie praw do znaku towarowego.

„Rzeczpospolita”: Kto odczuje wyższe cła w USA?

„Rzeczpospolita” przypomina, że prezydent USA Donald Trump podpisał decyzję o wprowadzeniu 25-procentowych ceł na stal i 10-procentowych ceł na aluminium. Wejdzie ona w życie 23 marca i na razie nie dotyczy Kanady i Meksyku. Donald Trump oczekuje na specjalne oferty od partnerów handlowych w zamian za wyłączenie z instrumentu karnych ceł. Trump po rozmowie z premierem Australii obiecał także wyłączenie tego kraju.

Według Jadwigi Emilewicz, ministra przedsiębiorczości i technologii, wyższe stawki nie zaszkodzą polskim producentom. Ekonomiści przyznają, że trudno na razie oszacować skutki takiej decyzji dla polskiej gospodarki. USA to dla Polski bardzo ważny rynek. Pod względem wielkości polskiego eksportu Amerykanie znajdują się na dziesiątym miejscu. – Ale jeśli uwzględnimy, ile polskiej wartości trafia finalnie na ten rynek, także pośrednio, np. poprzez Niemcy czy inne kraje, to rynek amerykański okazuje się dla nas ważniejszy niż Włochy czy Czechy – podkreśla Marek Rozkrut, partner i główny ekonomista EY.

Jeśli UE zdecyduje się na kroki odwetowe wobec wyższych ceł w USA, to według zapowiedzi Donalda Trumpa, w Stanach Zjednoczonych mogą zostać wprowadzone wyższe cła na europejskie auta. „Wprowadzenie ceł na produkowane w Europie samochody może wywołać duże zamieszanie w całej branży samochodowej. Według organizacji europejskich producentów ACEA, USA to dla unijnego eksportu samochodów osobowych największy rynek zbytu. W 2016 r. miały w wartości tego eksportu ponad 30-procentowy udział wynoszący 37.7 mld euro” – czytamy w dzienniku. Zdaniem Jakuba Farysia, prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, obydwa rynki samochodowe – europejski i amerykański – są dla siebie niezwykle ważne. – Te dwa światy są bardzo ze sobą powiązane i czasem trudno oddzielić, co jest produktem europejskim, a co amerykańskim. Europejscy producenci prowadzą swoje operacje w USA i odwrotnie, więc wprowadzenie ceł może przynieść bardzo poważne reperkusje – uważa Faryś.

Wirtualny Nowy Przemysł: Toyota pracuje nad technologią autonomiczną

W 2020 roku Toyota wprowadzi na rynek samochody wyposażone w technologię umożliwiającą autonomiczną jazdę na autostradach – poinformował inżynier Toyoty ds. technicznych i badań nad bezpieczeństwem Pierre-Olivier Millette. Jak czytamy, chodzi tu o system Highway Teammate, który umożliwia autonomiczne prowadzenie samochodu na trasach szybkiego ruchu. Koncern chce, aby technologia stanowiła jedynie wsparcie dla kierowcy, a nie zastępowała go. System Highway Teammate będzie obecny w samochodach jeżdżących w stolicy Japonii w 2020 roku, kiedy to odbywać się będą tam letnie igrzyska olimpijskie. Równocześnie rozwiązanie pojawi się też w samochodach fabrycznych – poinformował inżynier Toyoty.

„Puls Biznesu”: Innowacje od Porsche

W poniedziałkowym wydaniu „Pulsu Biznesu” czytamy o nowym modelu Porsche – prototypie Porsche Mission E Cross Turismo. Nowy model Porsche jest samochodem z segmentu CUV, czyli Cross Utility Vehicle. „Wbrew pozorom w nowym Mission E Cross Turismo wygląd nie jest najważniejszy. Pięciometrowe auto wyposażone jest w napęd na cztery koła i 800-woltową instalację. Dwa elektryczne silniki zapewniają moc na poziomie 600 koni mechanicznych, która pozwala rozpędzić CUV-a „do setki” dokładnie w 3,5 sekundy, czyli w czasie wciskającym w fotele. Producent chwali się, że zasięg 400 km można uzyskać już po kwadransie ładowania. Auto ma także funkcję ładowania indukcyjnego” – czytamy w dzienniku.

Dealerski Przegląd Prasy: Wyboista droga do elektromobilności

„Gazeta Finansowa” publikuje komentarz ekonomisty i analityka rynków finansowych Marka Zubera na temat rozwoju elektromobilności w Polsce. Zuber jest sceptyczny wobec rządowych planów i prognoz w tym zakresie. „Ustawa o elektromobilności, która za chwilę da możliwość podjęcia decyzji o zakazie wjazdu do centrów miast samochodami spalinowymi, zmusi nas realnie do rezygnacji z przemieszczania się pojazdami w ogóle. Albo będzie ustawą dla najbogatszych” –ocenia ekspert.

Z kolei „Rzeczpospolita” publikuje wywiad z Hakanem Samuelssonem, prezesem Volvo. Tematem rozmowy jest m.in. rozwój aut na prąd. – Postawiliśmy na benzynę i elektryczność. I najprawdopodobniej w roku 2025, a może nawet wcześniej, połowę naszej oferty będą stanowiły auta na prąd. Reszta to hybrydy ładowane z gniazdek czy hybrydy połączone z silnikami benzynowymi, które nie są uzależnione od ładowarek przy drogach – zapowiada szef Volvo.

W salonach Mercedesa w dniach 8-10 marca obniżono cenę aut dla kobiet. Przy podpisywaniu umowy na zakup nowego samochodu panie otrzymały 8 proc. zniżki na wybrany model. W ten sposób Mercedes-Benz Polska zwraca uwagę na problem nierówności w wynagrodzeniach za tę samą pracę ze względu na płeć.

„Gazeta Finansowa”: Elektromobilność w powijakach

„Gazeta Finansowa” publikuje komentarz ekonomisty i analityka rynków finansowych Marka Zubera na temat rozwoju elektromobilności w Polsce. Zuber sceptycznie podchodzi do rządowych planów rozwoju elektromobilności i prognozy miliona aut na prąd w Polsce do 2025 roku. Wskazuje też na zalety aut na prąd (ekologia i tańsze „tankowanie”) i ich wady, wymieniając np. czas ładowania takiego samochodu, jego zasięg, czy wysoką cenę. „Jeśli chcemy kupić najtańszy samochód elektryczny, mówimy o wydatku na poziomie minimum 100 tysięcy złotych. Tyle mniej więcej zapłacimy za Renault Zoe. To klasa np. Toyoty Yaris, która kosztuje połowę tej kwoty. Nieco większy Nissan Leaf kosztuje już ponad 130 tysięcy. Czyli znowu dwa razy więcej niż porównywalny np. VW Golf” – czytamy. Marek Zuber wskazuje też na inne problemy. „Ustawa o elektromobilności, która za chwilę da możliwość podjęcia decyzji o zakazie wjazdu do centrów miast samochodami spalinowymi, zmusi nas realnie do rezygnacji z przemieszczania się pojazdami w ogóle. Albo będzie ustawą dla najbogatszych. Bo kogo będzie stać na „elektryka”? A nawet jeśli, to w zasadzie wypadałoby mieć drugi samochód do „normalnej” jazdy po Polsce. Kto da radę sprostać finansowo takim wyzwaniom? Jest jeszcze oczywiście druga opcja. Mianowicie ktoś nam do przyjemności posiadania auta elektrycznego dopłaci. Państwo, samorząd, ktokolwiek” – uważa ekonomista. Prezentuje przy tym niekorzystne dla „elektryków” statystyki. „W 2017 roku sprzedano na świecie 94,5 mln samochodów. W tym około 700 tysięcy samochodów elektrycznych i plug in, czyli z silnikiem spalinowym, ale z możliwością ładowania baterii z gniazdka. Samych samochodów elektrycznych nieco ponad pół miliona. Czyli pół procent całej sprzedaży. Rozumiecie państwo zatem sceptycyzm w kwestii miliona samochodów elektrycznych w Polsce do 2025 roku? Jeszcze jedna informacja: wszystkich aut nie sprzedano w zeszłym roku w Polsce nawet pół miliona! W dodatku elektryki sprzedają się w zasadzie tylko tam, gdzie są jakieś dopłaty. Jaki jest zatem sens tej ustawy?” – zastanawia się ekonomista.

Marek Zuber będzie gościem specjalnym Forum TOP100, które rozpocznie się już 21 marca w Hotelu Warszawianka w Jachrance k/Warszawy. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: www.top100forum.pl

więcej Gazeta Finansowa z 9 marca 2018, s. 12

„Rzeczpospolita”: Samuelsson: Geely nie przyszło do nas z workiem pieniędzy

„Rzeczpospolita” publikuje wywiad z prezesem Volvo Cars Corporation AB Hakanem Samuelssonem. Dziennik pyta, jak długo Volvo zamierza wykorzystywać silniki spalinowe. – Jeśli chodzi o diesla, sprawa jest jasna: wierzymy, że na rynku przyszłość mają auta z napędem hybrydowym, czyli benzynowo-elektrycznym. Nadal też będziemy oferować auta z silnikami Diesla. Jak długo? Nie jestem tego w stanie powiedzieć. Natomiast w żadnym wypadku nie zamierzamy inwestować w nową generację silników wysokoprężnych. Postawiliśmy na benzynę i elektryczność. I najprawdopodobniej w roku 2025, a może nawet wcześniej, połowę naszej oferty będą stanowiły auta na prąd. Reszta to hybrydy ładowane z gniazdek czy hybrydy połączone z silnikami benzynowymi, które nie są uzależnione od ładowarek przy drogach. Dzisiaj udział takich aut w naszej sprzedaży sięga 10–15 proc. Liczę, że w roku 2020 wzrośnie do jednej czwartej – mówi szef Volvo. Koncern zyskał wsparcie, dzięki inwestycjom chińskiego Geely. – To nie jest tak, że Geely przyszedł do nas z wielkim workiem pieniędzy. I tylko dzięki temu Volvo znów zaczęło się liczyć. To po prostu nieprawda. Pieniądze, jakie wydajemy na nowe technologie i nowe modele, pochodzą z gotówki, jaką sami zarabiamy oraz z kredytów, które zaciągnęliśmy. Ale nie można powiedzieć, że w tej chwili mamy słabe wyniki finansowe. Dzisiaj pozyskanie pieniędzy na inwestycje nie jest dla nas problemem. I najprawdopodobniej także w przyszłości będziemy potężnie inwestowali – zapewnia Samuelsson.

„Rzeczpospolita”: Jaka będzie przyszłość elektromobilności?

„Rzeczpospolita” publikuje materiał z debaty, której uczestnicy dyskutowali m.in. na temat wpływu ustawy o elektromobilności na rozwój infastruktury dla e-pojazdów. Ministerstwo Energii przygotowało ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Dzięki rozwiązaniom w niej zapisanym ma powstać 6 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych. – Regulacja definiuje katalog zachęt dla użytkowników pojazdów elektrycznych, w tym kwestię akcyzy, odpisów amortyzacyjnych, poruszanie się po bus pasach, bezpłatnego parkowania w strefach płatnego parkowania oraz wjazdu do stref czystego transportu – wyliczył Michał Kurtyka, wiceminister energii. Z kolei Maciej Mazur, dyrektor zarządzający w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych poruszył kwestię budowania świadomości społecznej w obszarze elektromobilności, wokół której wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi. – Elektromobilność jest zjawiskiem stosunkowo nowym, którego rynek dopiero się uczy. Mamy oczywiście zachodnie wzorce, ale nie ma rynku, z którego możemy czerpać w stu procentach- zauważył. Jego zdaniem nie sztuką jest wyposażyć każdą stację paliw w ładowarki o mocy 350 kW, ale trzeba opracować takie rozwiązanie, które będzie odpowiadało potrzebom rozwijającego się rynku i jednocześnie będzie optymalne pod względem biznesowym.

Konrad Makomaski, prezes Impact Clean Power Technology, poruszył kwestię limitu baterii auta na prąd. – Dla taksówkarza limit 300 km na jednej baterii to może mało, ale niewiele osób pokonuje więcej jak 100 km dziennie w drodze do pracy. Warto też zastanowić się, czy musimy koniecznie być właścicielem samochodu? Przytoczę koncepcję Autolib w regionie paryskim, w którym liczba punktów, gdzie można auto wynająć, zostawić i naładować, dochodzi do 1200 i stawia do dyspozycji klientów ponad 4 tys. samochodów, z których można skorzystać. Nie zdarzyło mi się, abym w Paryżu nie mógł skorzystać z samochodu elektrycznego w promieniu 300 m od miejsca, gdzie stałem. Mówiąc o przełomie, to jest porównywalne z przełomem pomiędzy starą Nokią a nowoczesnymi smartfonami. Wydaje mi się, że ten przełom będzie polegał nie tylko na elektryczności, ale także na zmianie podejścia do transportu – mówi Makomaski.

Samar: Toyota liderem lutego

Instytut Samar publikuje lutowy ranking najpopularniejszych aut, jakie wybierają w Polsce osoby prywatne. Czołówka zestawienia wygląda następująco:

1. Toyota Yaris: 869 egzemplarzy
2. Skoda Fabia: 674
3. Toyota Aygo: 453
4. Skoda Octavia: 406
5. Opel Astra: 403
6. Toyota Auris: 381
7. Toyota Corolla: 341
8. Skoda Rapid: 308
9. Toyota C-HR: 304
10. Opel Corsa: 301

Strona 1 z 14212345...102030...Ostatnia »