Księgowość

Wypłata wynagrodzenia w grudniu jeszcze z ulgą

Zmiany podatkowe, które będą efektem wejścia w życie od 1 stycznia 2022 r. „Polskiego Ładu”, rodzą pytanie, czy dealerzy mogą wypłacić w grudniu pensje lub premie pierwotnie zaplanowane do wypłaty na początek stycznia bez obawy o konsekwencje natury prawno-podatkowej. Przypomnijmy, że wskutek zmian w przepisach od nowego roku nie będzie już możliwości odliczenia składki zdrowotnej.

PRZEKAZANIE PENSJI W GRUDNIU
Wątpliwości budzi art. 282 par. 1 k.p. Mówi on między innymi o tym, że kto wbrew obowiązkowi nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę, podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Co więcej, zgodnie z art. 86, „pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy”. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że – choć nie zostało to wprost ujęte – powyższe przepisy odnoszą się wyłącznie do sytuacji, gdy pracownik otrzymuje pensję po terminie.

Pytanie tylko, czy wypłata w grudniu będzie dla danego pracownika opłacalna. Na pewno sprawdzi się w wypadku tych, którzy mają ponadprzeciętne zarobki, zaś zarabiającym poniżej 5 tys. zł brutto z zasady bardziej opłaca się otrzymanie wynagrodzenia w styczniu, co wiąże się z podniesieniem kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł).

Marek Gadacz, doradca podatkowy, dyrektor w Andersen Tax & Legal, wskazuje w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że „jeśli firma przekaże pensje za grudzień do końca roku, to powinna je rozliczyć na obecnych zasadach”. Dziennik pisze ponadto, że gdy pensja zostanie przekazana pracownikom w grudniu, to składki muszą być przelane do ZUS tradycyjnie do 15 dnia następnego miesiąca, czyli stycznia. Nie oznacza to jednak, że zapłata pracowniczych składek w styczniu wyklucza ich odliczenie od podatku: skoro dealer wypłaca wynagrodzenie w grudniu, to także w tym miesiącu pobiera składkę zdrowotną. „W tym zakresie stosujemy przepisy obowiązujące w dacie wypłaty lub postawienia do dyspozycji, czyli przelewu” – przybliża zaś dla „Dziennika Gazety Prawnej” Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partner w Grant Thornton.

CO Z FISKUSEM?

Istnieją oczywiście obawy, że urząd skarbowy zakwestionuje takie praktyki, choć – jak podaje „DGP” – „zdaniem ekspertów nie powinno być takiego niebezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chodzi jedynie o wcześniejszą wypłatę wynagrodzeń za grudzień i premii za mijający rok”. Gazeta wskazuje bowiem na ustawę o PIT, która jako moment osiągnięcia przychodów ze stosunku pracy określa pozostawienie środków pieniężnych do dyspozycji pracownika. Z obecnych przepisów oraz wypowiedzi specjalistów jasno więc wynika, że składka zdrowotna z wypłaconej w grudniu pensji jest jeszcze objęta ulgą. Co ważne, wcześniejsze przelanie pensji nie powinno rodzić żadnych negatywnych konsekwencji dla dealera. Dokonanie szybszej wypłaty może być ponadto dobrym posunięciem z uwagi na to, że producenci programów księgowych mogą nie zdążyć z ich aktualizacją, tak żeby odpowiadały one wymaganiom „Polskiego Ładu” już na początku stycznia.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.