Księgowość

Ważne objaśnienia MF dotyczące aut osobowych – omawia Marta Szafarowska

Niedawno ukazały się długo wyczekiwane objaśnienia Ministerstwa Finansów, dotyczące stosowania przepisów odnoszących się do samochodów osobowych. Objaśnienia związane są ze zmianami regulacji w zakresie podatków dochodowych, które weszły w życie jeszcze w 2019 r. Przypomnijmy, że nowelizacja przepisów zmodyfikowała zasady rozliczania kosztów dotyczących nabycia, korzystania, eksploatacji oraz zbycia samochodów osobowych wykorzystywanych w prowadzonej przez przedsiębiorców działalności. Wiele z tych zmian dotyczy także dealerów.

– Ministerstwo potwierdza to, o czym wielokrotnie mówiliśmy na szkoleniach. W momencie, w którym ustawa nowelizująca weszła w życie, czyli na przełomie 2018 i 2019 r., dealerzy weszli w nową rzeczywistość w zakresie odpisów amortyzacyjnych i składek ubezpieczeniowych. O ile w grudniu 2018 r., w odniesieniu do samochodów, które dealer już posiadał w ewidencji środków trwałych, odpisy były limitowane do równowartości kwoty 20 tys. euro, to od stycznia 2019 r. limit odpisu wzrósł do 150 tys. zł. Analogicznie należy podejść do składek ubezpieczeniowych, wobec których dealerzy stosują rozliczenia międzyokresowe kosztów – komentuje Marta Szafarowska. To jednak niejedyne istotne informacje, które zawarte są w objaśnieniach resortu finansów. Warto zapoznać się również z podejściem Ministerstwa do konieczności zastosowania limitu w wysokości 75 proc., który odnosi się do kosztów eksploatacji samochodów. Wobec których pojazdów limitu tego nie trzeba stosować? Jakie dokumenty są wymagane do tego, by limit nie miał zastosowania? Zachęcamy do obejrzenia wideorozmowy z Martą Szafarowską, wykładowcą Dealerskiej Akademii Podatkowej, w której – oprócz najnowszych objaśnień resortu finansów – ekspert odnosi się do zbioru pytań i odpowiedzi dotyczących zmian w umowach leasingu, które – na wniosek branży motoryzacyjnej – zostały opublikowane na stronach Ministerstwa Finansów. Marta Szafarowska wyjaśnia również, w jaki sposób wyklarowała się linia orzecznicza w zakresie obowiązku korygowania podatku VAT od części samochodowych, które dealer wykorzystuje do naprawy własnych pojazdów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.