Księgowość

Najważniejsze pytania o nowy JPK – odpowiada Marta Szafarowska

Jedną z najważniejszych zmian, która dotyczy podatków, jest nowy JPK. Będzie się on składał z części ewidencyjnej i deklaracyjnej. Część deklaracyjna zastąpi, wypełnianą do tej pory jako odrębny dokument, deklarację VAT. Rozbudowana będzie część ewidencyjna, w której znajdą się szczegółowe dane dotyczące towarów i usług sprzedawanych przez firmę dealerską oraz dokonywanych przez nią zakupów. Wdrożenie nowego JPK dla każdego dealera będzie więc oznaczał małą rewolucję.

Mimo że wprowadzenie nowej struktury JPK zapowiadane jest od wielu miesięcy, w tym temacie nadal jest sporo niewiadomych. Wątpliwości dotyczą m.in. tego, jak będzie wyglądał proces nadawania specjalnych oznaczeń faktur, kto będzie odpowiadał za prawidłowe przygotowanie JPK_VAT i na ile księgowość zostanie w tym obszarze wsparta np. przez dział sprzedaży, a na ile przez funkcje automatycznego nadawania kodów oraz innych oznaczeń, które zaoferują systemy księgowe. Ma to o tyle duże znaczenie, że za każdy błąd związany z JPK przedsiębiorcom będzie grozić 500 zł kary. I choć sankcji tej będzie można uniknąć, np. składając korektę, może okazać się, że czas na naprawienie błędów w JPK (14 dni) będzie… niewystarczający. Kolejna wątpliwość związana z nowym JPK_VAT dotyczy terminu jego wdrożenia. Pierwotnie miało to nastąpić 1 kwietnia 2020 r. (w przypadku dużych przedsiębiorców) i 1 lipca 2020 r. (pozostałe firmy). W związku z epidemią koronawirusa obowiązek wdrożenia nowego JPK dla dużych podmiotów odsunięto o trzy miesiące, podczas gdy dla pozostałych przedsiębiorców termin pozostał niezmieniony. W ostatnim czasie pojawiło się jednak kilka artykułów, w których można przeczytać, że termin wejścia w życie nowej struktury JPK_VAT może zostać przełożony. Na kiedy? I jakie działania w związku z tym powinny podjąć dealerskie działy księgowości? Na najważniejsze pytania dotyczące nowego JPK odpowiada Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej.

Cała druga sesja szkolenia, która odbędzie się 18 czerwca w godz. 13.00-15.00, zostanie poświęcona na omówienie tematyki związanej z nowym JPK oraz – dodatkowo – zmianami w zakresie białej listy, praktyką stosowania podzielonej płatności oraz kasami fiskalnym online. Zgłoś udział w warsztatach i miej pewność, że poprawnie stosujesz przepisy, które dotyczą każdej firmy dealerskiej w Polsce.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.