Księgowość

Jak prawidłowo księgować raty leasingu? Ważna interpretacja podatkowa dyrektora KIS

Jeśli przedsiębiorca użytkuje w leasingu auto, które jest przeznaczone na potrzeby firmy, ale wykorzystuje je także do celów prywatnych, to – zgodnie z obowiązującymi przepisami – może odliczyć 75 proc. wydatków na eksploatację leasingowanego pojazdu. Według najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej do kosztów podatkowych można także, tyle że już w 100 proc., zaliczyć raty za pojazd, i to nawet jeśli czasem właściciel firmy korzysta z auta na użytek osobisty.

Sprawa, którą rozpatrzył dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczyła przedsiębiorcy, zajmującego się doradztwem technicznym. Mężczyzna wziął w leasing auto osobowe kosztujące 105 tys. zł, którym dojeżdża głównie do klientów, choć bywa, że korzysta z niego czasem również na użytek prywatny. „Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu 100 proc. wszystkich kosztów netto wykazanych na fakturach dotyczących leasingu samochodu” – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, który podkreśla, że nie wpływa na to fakt, iż przedsiębiorca wykorzystuje od czasu do czasu pojazd w celach prywatnych. Ważne jednak, by cena auta nie była wyższa niż 150 tys. zł.

Pamiętajmy, że w przypadku leasingu operacyjnego lub wynajmu samochodu osobowego kosztującego poniżej 150 tys. zł (spalinowy i hybrydowy) bądź 225 tys. zł (elektryczny), w kosztach uwzględnić można całość opłat związanych z leasingiem. Natomiast w przypadku gdy zdecydujemy się na auto droższe niż w powyższym limicie cenowym, kosztem uzyskania przychodu będzie ta część czynszu inicjalnego i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 tys. zł (225 tys. dla „elektryka”).

Co więcej, art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu ich osiągnięcia, zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Oznacza to, że dany wydatek może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, jeśli zostanie przede wszystkim poniesiony w związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Wynika z tego rzecz jasna, że wydatki związane z wykorzystywaniem firmowych aut osobowych na podstawie umowy leasingu operacyjnego mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Lecz takimi wydatkami nie będą wydatki, które nie są związane z działalnością, a zostały poniesione wyłącznie na cele prywatne.

Podsumowując, zgodnie z najnowszą interpretacją dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorca do kosztów podatków możne w 100 proc. zaliczyć raty za firmowy pojazd, nawet jeśli czasem korzysta z niego na użytek osobisty.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.