Księgowość

Duże zmiany dla przedsiębiorców w składce zdrowotnej od 2025 r.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało już duże zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, które wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r. Co nas czeka?

SKALA PODATKOWA

Po pierwsze, zostanie przywrócona zryczałtowana składka zdrowotna dla właścicieli firm, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Ministerstwo Finansów przekonuje, że zyska na niej 93 proc. przedsiębiorców. Składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniesie od 1 stycznia 2025 r. 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. MF podaje, że „w warunkach 2024 r. taka składka wynosiłaby 286,33 zł vs 381,78 zł obecnie; od 2025 r. odpowiednio ok. 310 zł vs ok. 410 zł”.

Ministerstwo zwraca także uwagę na brak konieczności comiesięcznego wyliczania podstawy oskładkowania oraz na brak składki od zbywanych środków trwałych.

PODATEK LINIOWY

A co z przedsiębiorcami, którzy płacą PIT według 19-proc. stawki liniowej? Przedsiębiorcy na podatku liniowym, których dochody miesięczne nie przekroczą dwukrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, zapłacą składkę zdrowotną taką, jaką płacą osoby rozliczające się na skali podatkowej (9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia).

Ci zaś, których miesięczne dochody przekroczą dwukrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, będą mieli do zapłaty składkę zdrowotną wynoszącą 4,9 proc. od nadwyżki ponad dwukrotność przeciętnego wynagrodzenia. MF przybliża, że maksymalna składka zdrowotna będzie niższa o około 530 zł miesięcznie (czyli o 6360 zł rocznie). Będzie możliwe opłacenie składki w oparciu o 1/12 ostatniego wykazanego rocznego dochodu, jak i niewykazywanie składki zdrowotnej od zbywanych środków trwałych. Ministerstwo zapowiedziało ponadto likwidację odliczenia składki zdrowotnej w PIT.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.