Księgowość

Auto sprowadzone z zagranicy. Kiedy konieczna korekta deklaracji VAT-7?

W związku ze zmianami rynkowymi dealerzy coraz częściej sprowadzają samochody używane z zagranicy – przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej. Od początku tego roku termin na rejestrację takich pojazdów wynosił 30 dni. Ustawa covidowa wydłużyła ten okres do 180 dni. Przepis ten obowiązuje jednak tylko do końca 2020 r., więc od przyszłego roku dealerzy ponownie mogą mieć tylko 30 dni na rejestrację samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Krótszy termin na rejestrację to niejedyne wyzwanie, z jakim w tym kontekście muszą mierzyć się dealerzy. Dział księgowości musi również wiedzieć, w jakich sytuacjach – w przypadku sprowadzenia samochodu używanego z zagranicy – powstaje obowiązek fizycznej zapłaty podatku VAT, kiedy konieczne będzie złożenie formularza VAT-23, a także jak taką transakcję rozliczyć w deklaracji VAT-7. Sytuacja może się jeszcze bardziej skomplikować, gdy dealer postanowi zmienić przeznaczenie samochodu, który pierwotnie był przeznaczony do sprzedaży. Wówczas może się okazać, że nastąpi konieczność zapłaty podatku VAT – i to z odsetkami. Potrzebne będzie również złożenie – w sposób wsteczny – formularza VAT-23 oraz korekta deklaracji VAT-7. Czynności, których podjęcie będzie w takiej sytuacji niezbędne, omawia Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej.

Zagadnienia związane z samochodami nowymi i używanymi sprowadzanymi przez dealera z zagranicy (WNT) będą jednym z ważniejszych tematów omawianych podczas szkolenie online Zmiany w podatkach od 2021 r. i zagadnienia bieżące istotne dla dealerów, które odbędzie się 8-9 grudnia 2020 r. W trakcie warsztatów dowiesz się, kiedy powstaje obowiązek fizycznej zapłaty podatku VAT i złożenia formularza VAT-23, a także jakimi zasadami kierować się przy wykazywaniu transakcji w deklaracji VAT-7. Zagadnienia zostaną omówione w oparciu o przykładowe sytuacje.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.