Księgowość

Żołnierz z zagranicy chce kupić auto ze stawką 0 proc. Co powinien dostarczyć?

Obecnie w Polsce stacjonuje rekordowa liczba zagranicznych żołnierzy. Coraz częściej – co potwierdzają także sygnały od Państwa – zdarza się więc, że żołnierze pojawiają się w salonach, by kupić samochody. Jeśli pojazdy te mają być wykorzystywane do celów służbowych armii, to – zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. – możliwe jest zastosowanie stawki 0 proc. podatku dla dostawy towaru na rzecz sił zbrojnych posiadających siedzibę na terytorium innego państwa niż Polska (należącego do NATO). Możliwość ta istnieje także w odniesieniu do organów Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych.

Jak pisała do nas jedna z Czytelniczek, w jej salonie pojawił się żołnierz niemiecki, który posiadał dokument wydany przez Urząd ds. Personalnych Bundeswehry, zaświadczający, że został on przeniesiony do Niemieckiego Elementu przy Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim w Szczecinie i pełni służbę w naszym kraju. Czy na podstawie wspomnianego dokumentu dealer może sprzedać samochód żołnierzowi ze stawką 0 proc. czy powinien opodatkować transakcję podatkiem VAT w wysokości 23 proc.?

Warto mieć świadomość, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów warunkiem zastosowania stawki 0 proc. VAT dla dostawy samochodu na rzecz sił zbrojnych jest posiadanie przez dealera dwóch dokumentów. Pierwszym – kluczowym – jest świadectwo zwolnienia z podatku VAT lub podatku akcyzowego, o którym mowa w załączniku II do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy VAT.

Kliknij, aby pobrać wzór świadectwa

Drugim dokumentem jest zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją), do których odnosi się świadectwo. Jeśli auta nabywane przez siły zbrojne przeznaczone są do celów służbowych, to świadectwo nie musi być natomiast potwierdzone przez właściwe władze państwa, na którego terytorium te siły posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo.

Wspomniany żołnierz niemiecki nie przekazał sprzedawcy żadnych dokumentów poza zaświadczeniem o przeniesieniu do jednostki w Szczecinie, co oznacza, że dealer powinien opodatkować dostawę na jego rzecz podatkiem w wysokości 23 proc. W takich przypadkach można jednak poinformować zagranicznego żołnierza o tym, że może on ubiegać się o zwrot podatku VAT zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie przypadków i trybu zwrotu podatku od towarów i usług siłom zbrojnym, wielonarodowym kwaterom i dowództwom oraz ich personelowi cywilnemu.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.