Księgowość

Udostępnienie samochodu pracownikowi przekreśla pełne odliczenie

Kolejny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie istotnej z perspektywy dealerów. NSA orzekł, że udostępnienie przez przedsiębiorcę samochodu pracownikowi – nawet jeśli odbywa się ono na podstawie odpłatnego najmu, ale w tym czasie zachodzi możliwość użycia auta do celów prywatnych – wyklucza uznanie, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. W konsekwencji firmie nie przysługuje prawo do odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia i eksploatacji takich samochodów. Wyrok ten można nazwać rewolucyjnym, bo dotychczasowe wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych były pozytywne dla przedsiębiorców.

Stan faktyczny, którego dotyczy wyrok NSA, przewidywał, że firma posiada samochody osobowe, które są wykorzystywane do realizacji podstawowych celów działalności spółki. Użycie samochodów do celów służbowych przez pracowników jest potwierdzane prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu. Firma chciała dodatkowo odpłatnie wynajmować samochody na rzecz własnych pracowników – w czasie gdy nie wykonują oni swoich obowiązków służbowych. Udostępnienie samochodów miało odbywać się na podstawie umowy zawartej między spółką a konkretnym pracownikiem, określającej warunki – w tym opłaty – dotyczące korzystania z pojazdu.

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że możliwość wykorzystywania samochodów do celów prywatnych – nawet w ramach odpłatnego wynajmu – przeczy stwierdzeniu, jakoby samochód był wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. – Moim zdaniem to rozumowanie błędne. W momencie, gdy dealer wynajmuje samochód odpłatnie, przestaje go interesować, w jakich celach będzie on wykorzystywany. Osoba trzecia, niebędąca pracownikiem dealera – wynajmując samochód – również może wykorzystywać go do celów prywatnych. W omawianym przypadku samochody z jednej strony były wykorzystywane do działalności gospodarczej poprzez to, że służbowo korzystali z nich pracownicy. Z drugiej strony – po godzinach pracy samochody były wynajmowane pracownikom – na identycznych zasadach jak osobom trzecim. Kluczowe w tej sprawie jest to, że odpłatny wynajem stanowi świadczenie usługi opodatkowanej podatkiem VAT. Nie powinno być różnicy między wynajmem na rzecz pracowników i wynajmem na rzecz osób trzecich. W moim przekonaniu wyrok NSA jest więc błędny. Są bowiem spełnione wszystkie warunki potrzebne do tego, aby uznać, że samochód jest wykorzystywany w całości do celów działalności gospodarczej – mówi Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej. Jej zdaniem wyrok można nazwać rewolucyjnym, ponieważ dotychczas Wojewódzkie Sądy Administracyjne stwierdzały, że skoro wynajem na rzecz pracowników jest działalnością odpłatną, to należy uznać, że samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów działalności gospodarczej. Musi to jedynie potwierdzać prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Co istotne, wyrok NSA w tej konkretnej sprawie ma charakter ostateczny i nie może on być zaskarżony.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.