Księgowość

Udostępniamy aktualne certyfikaty rezydencji

Dealerzy, którzy kupują określone usługi niematerialne od zagranicznych kontrahentów, mogą potencjalnie stać się płatnikami tzw. podatku u źródła. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których firma korzysta z niektórych urządzeń, np. terminali płatniczych, wynajmu samochodów, usług doradczych oraz reklamowych. Mowa na przykład o serwisach Google i Facebook, które są zarejestrowane dla celów podatkowych w Irlandii. Aby móc skorzystać ze zwolnienia z podatku lub zastosować niższą stawkę, potrzebny jest certyfikat rezydencji kontrahenta. Często pojawiał się jednak problem z jego uzyskaniem – w szczególności w wersji papierowej.

W ubiegłym roku pojawiły się jednak dwie ważne – i co istotne: pozytywne – interpretacje w tej sprawie. Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej 31 lipca 2017 r. (0111-KDIB2-1.4010.79.2017.2.AT) uznał, że jeśli nie istnieje możliwość uzyskania certyfikatu rezydencji w formie papierowej, ponieważ w danym kraju certyfikaty rezydencji wydawane są jedynie w formie elektronicznej, polscy przedsiębiorcy mogą uniknąć płacenia podatku u źródła na podstawie certyfikatu w postaci pliku pdf.

Druga interpretacja wydana przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej 26 czerwca 2017 r. (DPP7.8221.33.2017.GFQV) przewiduje z kolei, że jeśli zgodnie z prawem danego państwa papierowa i elektroniczna forma certyfikatu rezydencji mają równorzędny status, certyfikat w formie dokumentu pdf nie traci ważności i zachowuje on moc prawną –  nawet, gdy zgodnie z prawem możliwe byłoby uzyskanie wersji papierowej.

Dealerom problemy sprawiało między innymi uzyskanie certyfikatów rezydencji za usługi reklamowe w serwisach Google i Facebook. Jeśli korzystają Państwo z usług tych firm, poniżej mogą Państwo pobrać aktualne certyfikaty rezydencji w formacie pdf.

Certyfikat rezydencji Facebook 2018

Certyfikat rezydencji Google 2018

Oba certyfikaty są ważne przez cały 2018 r. Przypomnijmy, że każdy certyfikat jest ważny przez okres, który jest na nim wskazany. W niektórych państwach stosuje się jednak certyfikaty, w których nie ma informacji o okresie ważności – widnieje tam tylko potwierdzenie, że określony podmiot jest rezydentem podatkowym danego kraju. Takie certyfikaty są ważne przez okres 12 miesięcy od ich wydania. Ważne zatem, by pamiętać o okresach ważności i konsekwentnie odnawiać certyfikaty. W myśl najnowszych interpretacji powinno to być łatwiejsze.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.