Księgowość

Terminy na przygotowanie dokumentacji cen transferowych wydłużone

Część dealerów objętych obowiązkami związanymi z cenami transferowymi może odetchnąć z ulgą. Wczoraj wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministerstwa Finansów, które wydłużyło terminy wykonania części obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej.

Do momentu wczorajszej nowelizacji firmy dealerskie, które osiągały określone progi dokumentacyjne, były zobowiązane do złożenia do Urzędu Skarbowego oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych w terminie do 31 marca 2018 r. Już w lutym pisaliśmy jednak o tym, że Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizację przepisów, która wydłużałaby czas na sporządzenie dokumentacji do 30 września 2018 r.

 

Na mocy opublikowanego wczoraj rozporządzenia dealerzy do końca września będą zobowiązani do przygotowania dokumentacji cen transferowych, złożenia oświadczenia o przygotowaniu tej dokumentacji oraz dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania o realizacji transakcji z podmiotami powiązanymi (CIT-TP). Co istotne przedłużenie stosuje się do terminów upływających w 2018 i 2019 r. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia, czyli 15 marca.

 

Rozporządzenie przedłużające terminy związane z wykonaniem dokumentacji cen transferowych

 

Według Marty Szafarowskiej, wykładowcy Dealerskiej Akademii Podatkowej, wydłużenie terminów o pół roku, to bardzo dobra wiadomość. Zachęca jednak, by ten dodatkowy czas odpowiednio wykorzystać. Zauważa ona, że proces przygotowania dokumentacji cen transferowych jest skomplikowany i czasochłonny. Wymaga zebrania szeregu informacji o samej spółce, relacjach z podmiotami powiązanymi, strategii działania danego podmiotu, a także branży dealerskiej. Jeżeli dealer dokonuje na tyle dużych transakcji z podmiotami powiązanymi, że przepisy wymagają od niego także sporządzenia analiz porównawczych, czyli tzw. benchmarków, dochodzi do tego proces pozyskiwania jeszcze dodatkowych danych.

 

Według naszych informacji wśród dealerów dochodzi co najmniej do kilku typów transakcji z podmiotami powiązanymi, które będzie należało uwzględnić w dokumentacji. Są to miedzy innymi: sprzedaż samochodów (nowych i używanych), świadczenie usług serwisowych (serwis mechaniczny i blacharsko-lakierniczy), pożyczki między podmiotami oraz wynajem nieruchomości. U niektórych dealerów dochodzi również do wynajmu gruntów, świadczenia usług przez pracowników na rzecz poszczególnych spółek powiązanych oraz prowadzenia centrum usług wspólnych.

Dealerska Akademia Podatkowa zapewnia wsparcie dla firm, które jeszcze nie mają przygotowanej dokumentacji cen transferowych. W tym celu prosimy o kontakt z Michałem Borkowskim – tel. 608 050 885, borkowski@miesiecznikdealer.pl.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.