Księgowość

Samorejestracja samochodów. Czy należy złożyć VAT-26?

Powszechnym zjawiskiem wśród dealerów jest samorejestracja pojazdów. Wiąże się to z koniecznością realizacji celów sprzedażowych. To działanie może nieść określone skutki podatkowe. Organy podatkowe utożsamiają bowiem rejestrację pojazdu, czyli umożliwienie samochodowi poruszanie się po drogach publicznych, z możliwością wykorzystania go w sposób mieszany. Czy w odniesieniu do takiego samochodu, mimo że nie opuszcza on placu dealera, należy składać formularz VAT-26 i prowadzić dla niego ewidencję przebiegu?

Sprawa nie jest niestety oczywista. Co prawda – na co zwraca uwagę Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej – istnieje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ze stycznia 2018 r., który twierdzi, że takiej potrzeby nie ma. Niestety wyrok ten odnosi się do samochodów demonstracyjnych. A należy pamiętać, że negatywnie w sprawie aut demonstracyjnych – i obowiązków, jakie muszą towarzyszyć pełnemu odliczeniu podatku VAT od tej grupy pojazdów – wielokrotnie wypowiadał się Naczelny Sąd Administracyjny. Dealerskie działy księgowości powinny więc ostrożnie podchodzić do wyroku, z którego wynika, że dla samochodów „samorejestrowanych” nie ma konieczności składania VAT-26 i prowadzenia ewidencji przebiegu. Jakie konkretne rozwiązania powinni zastosować dealerzy? Ten temat omawia w dzisiejszym nagraniu Marta Szafarowska.

 


Zmiany w podatkach dochodowych w 2019 r., ich wpływ na działalność dealerów oraz 34 zagadnienia bieżące

Przejdź na stronę szkolenia i zapoznaj się z pełnym programem warsztatów.

  

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.