Księgowość

Rozliczanie bonusów jakościowych. Czy nie popełniasz błędów?

Z rozliczeniami bonusów jakościowych dealerskie działy księgowości stykają się regularnie. Z dotychczasowych rozmów z dealerami wynika, że popełnianych jest tu sporo błędów. Tymczasem warto wskazać, że w tym obszarze kształtuje się już zdecydowane orzecznictwo sądów administracyjnych. Dotyczy ono zarówno momentu wykazywania bonusów jakościowych na gruncie podatków dochodowych, jak i na gruncie VAT.

W ostatnim wyroku Naczelny Sąd Administracyjny odniósł się między innymi do kwestii bonusów jakościowych, których wysokość jest ustalana w okresach rozliczeniowych. Czy weryfikacja należnej kwoty bonusa może być traktowana jako element wykonania usług, składających się na bonus? Kiedy dealerzy powinni deklarować podatek VAT i obowiązek podatkowy? Jakie podejście stosować dla podatku dochodowego? Kiedy wykazać przychód podatkowy, wynikający z otrzymania bonusu jakościowego? Na te wszystkie pytania już dziś odpowiada Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej.

Warto dodać, że rozpoznawanie przychodów i sprzedaży z tytułu bonusów jakościowych otrzymywanych przez dealerów będzie jednym z pierwszych i najważniejszych tematów omawianych w ramach zagadnień specyficznych dla dealerów podczas szkolenia „Problemy podatkowe firm dealerskich w 2019 r. Praktyczne rozwiązania, wyliczenia, przykłady” (ostatni, dodatkowy termin – 13 czerwca, Warszawa).

Omówione zostanie nie tylko najnowsze orzecznictwo, ale też przykładowe sytuacje i proponowane działanie w tym zakresie.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.