Księgowość

Podstawienie klientowi samochodu zastępczego a odliczenie 100 proc. podatku VAT

Znaczna część dealerów odlicza 100 proc. podatku VAT od nabycia i eksploatacji samochodów zastępczych bez prowadzenia ewidencji przebiegu, traktując je jako pojazdy przeznaczone na cele związane z odpłatnym wynajmem klientom. Działalność związana z udostępnieniem samochodów zastępczych w niektórych przypadkach wymaga jednak podstawienia klientowi pojazdu w określone miejsce, np. na lotnisko lub do miejsca pracy. W takim przypadku zachodzi konieczność dojazdu wynajmowanym samochodem we wskazane miejsce przez pracownika dealera. Pytanie, czy taki przejazd mieści się w usłudze wynajmu i wykorzystanie samochodu zastępczego w ten sposób nie wyklucza możliwości zastosowania pełnego odliczenia VAT-u bez prowadzenia ewidencji.

Dotychczas spotykaliśmy się z pozytywnym orzecznictwem w tym zakresie. Sądy, np. WSA w Poznaniu, uznawały, że podstawienie samochodu zastępczego nie jest przejazdem prywatnym czy niezwiązanym z działalnością, ale jest elementem usługi najmu. Wyrok w tej sprawie wydał także Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I FSK 1516/15). Sąd potwierdził, że podstawienie samochodu w określone miejsce przez pracownika nie zniweczy charakteru użytkowania auta jako przeznaczonego na odpłatny wynajem. „Przemieszczenie samochodu będzie miało nierozerwalny związek z działalnością gospodarczą spółki obejmującą oddawanie samochodów w najem. Trudno bowiem przyjąć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na oddaniu samochodów w odpłatne używanie, bez możliwości doprowadzenia samochodu do miejsca wskazanego przez najemcę, tym bardziej jeżeli zobowiązuje do tego zawarta umowa” – można przeczytać w orzeczeniu.

Są jednak okoliczności związane z transportem samochodów zastępczych, które mogą wykluczyć prawo do pełnego odliczenia bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu. Chodzi przede wszystkim o sytuacje, gdy do podstawienia samochodu klientowi wykorzystywane są dwa pojazdy. Pierwszy to samochód wynajmowany klientowi, drugi – mający za zadanie odebranie kierowcy, który dostarcza pierwszy pojazd. Zdaniem WSA w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 214/15) przemieszczenie drugiego auta nie jest elementem usługi wynajmu. Aby zastosować wobec niego pełne odliczenie, trzeba stosować ewidencję przebiegu. W przeciwnym razie podmiotowi, który użytkuje samochód, będzie przysługiwało prawo do odliczenia jedynie 50 proc. podatku. Co istotne wyrok ten jest prawomocny, ponieważ firma, której dotyczy sprawa, nie zdecydowała się go zaskarżyć.

 


 

Czy wiesz, że…?

 

Zagadnienia związane z samochodami wykorzystywanymi w firmie dealerskiej to jeden z najważniejszych tematów poruszanych w części zagadnień specyficznych dla dealerów podczas jesiennego cyklu szkoleń.

Przejdź na stronę szkolenia i zapoznaj się z pełnym programem warsztatów.

UWAGA! POZOSTAŁY OSTATNIE MIEJSCA!

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.