Księgowość

Parkowanie pod domem z pełnym odliczeniem? Fiskus zmienia zdanie

Kwestii samochodów służbowych i odliczeń podatku VAT poświęciliśmy dotąd wiele miejsca. Aktualna ustawa o VAT obowiązuje już blisko cztery lata i w kolejnych aspektach możemy mówić o stosunkowo jednolitej linii orzeczniczej. Jednym z takich obszarów jest parkowanie samochodów służbowych pod domem pracowników i możliwość zastosowania pełnego odliczenia VAT-u od wydatków na eksploatację takich pojazdów. Warto wiedzieć, jakie są warunki, w których pełne odliczenie będzie możliwe.

W ubiegłym tygodniu interpretację w tej sprawie wydał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (ITPP2/443-1440/14-S/18/AP). Sprawa dotyczyła spółki, która odliczała 100 proc. podatku VAT od samochodów, które były wykorzystywane przez pracowników między innymi w celu dojazdu do klientów i realizacji usług serwisowych oraz naprawczych w terenie. Samochody parkowane są także poza parkingiem firmowym, np. w pobliżu miejsca zamieszkania pracowników. Ma to uzasadnienie ekonomiczne – pracownicy są w stanie dotrzeć szybciej do klienta, gdy jadą bezpośrednio z domu, nie musząc jechać najpierw do firmy po samochód służbowy.

Początkowo organy skarbowe stały na stanowisku, że w takim przypadku firma może odliczyć jedynie 50 proc. podatku VAT, ponieważ przyjęta polityka nie wyklucza możliwości użycia samochodów do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Spółka zaskarżyła jednak tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, który uchylił niekorzystną interpretację (sygn. akt I SA/Bd 577/15). W październiku 2017 r. pozytywny wyrok w tej sprawie wydał także Naczelny Sąd Administracyjny (I FSK 113/16). W konsekwencji Krajowa Informacja Skarbowa zmuszona była przyznać, że opisywanej spółce przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, które są parkowane poza parkingiem firmowym, np. w pobliżu miejsca zamieszkania pracownika.

➡ Warto jednak mieć również świadomość istnienia niekorzystnych wyroków dotyczących możliwości parkowania samochodu pod domem pracownika i pełnego odpisu VAT-u. To np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 czerwca 2015 r. (sygn. I FSK 1764/13). W tym przypadku pracownicy, którzy parkowali w miejscu zamieszkania, najpierw jechali do siedziby spółki, a dopiero potem zaczynali pracę i jechali do klienta. Aby zachować prawo do pełnego odliczenia pracownik musi wykorzystywać samochód służbowy do celów związanych z działalnością gospodarczą (dojazd do klienta) od razu po wyjeździe z miejsca zamieszkania.

➡ Co istotne, Naczelny Sąd Administracyjny zauważył, że przepisy ustawy o VAT nie precyzują, w jaki sposób podatnik, dla celów pełnego odliczenia podatku naliczonego, ma wyeliminować możliwość użycia pojazdów samochodowych do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Działania podjęte przez firmę świadczącą usługi serwisowe zostały jednak uznane za wystarczające. Lista czynności podjętych przez firmę zawiera:

– stworzenie wewnętrznego regulaminu zawierającego zasady korzystania przez pracowników z samochodów służbowych. Regulamin zakłada, że pewna grupa samochodów może być wykorzystywana wyłącznie na cele działalności gospodarczej, a pracowników obowiązuje zakaz korzystania z tych samochodów do celów prywatnych;

– oświadczenia pracowników, w których zobowiązują się do niekorzystania z samochodów służbowych do celów prywatnych;

– wyznaczenie osób odpowiedzialnych za użytkowane samochody służbowe;

– prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów samochodów służbowych oraz wykazu osób uprawnionych do korzystania z tych aut;

– systematyczna kontrola nad prawidłowością stosowania regulaminu;

– okresowa kontrola kompletności danych ewidencji.

➡ Warto zwrócić uwagę, że wśród wymienionych działań nie ma korzystania z dodatkowych urządzeń śledzących przebieg trasy (GPS) poszczególnych samochodów służbowych. Przepisy o VAT nie nakładają takiego obowiązku.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.