Księgowość

Od września biała lista podatników – co muszą wiedzieć dealerzy?

Jedną z nadchodzących zmian w prawie, która dotyczy wszystkich przedsiębiorców – w tym także dealerów – jest utworzenie tzw. białej listy podatników VAT. To rejestr, który będzie zawierał dane podatników wszystkich typów: czynnych, przywróconych oraz wykreślonych. Zweryfikowanie statusu kontrahenta w nowym wykazie będzie jedną z przesłanek należytej staranności. Co istotne na wspomnianej białej liście znajdują się numery rachunków bankowych firm podanych przez podatnika. Jeśli dealer, będąc nabywcą towarów lub usług, przeleje swojemu kontrahentowi kwotę ponad 15 tys. zł na rachunek inny niż wskazany na białej liście, nie zaliczy tego wydatku do kosztów, a dodatkowo będzie solidarnie odpowiadał ze sprzedawcą za VAT. Biała lista ma zacząć obowiązywać 1 września 2019 r. Rządowy projekt ustawy wprowadzający wykaz jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie.

Wspomniane sankcje – brak możliwość zaliczenia wydatku do KUP oraz odpowiedzialność solidarna – zaczną obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2020 r. Skąd to przesunięcie czasowe? To efekt przepisów, które stanowią, że niekorzystne dla podatników zmiany dotyczące podatku dochodowego nie mogą zacząć obowiązywać w trakcie roku. Za ponad 15-tysięczne przelewy dokonane na rachunek nieuwzględniony na białej liście dokonane w ostatnim kwartale 2019 r. nie będzie więc przewidzianych konsekwencji.

Wersja ustawy, która została skierowana do Sejmu, przewiduje jeszcze kilka przypadków, w których płatność przekraczająca wspomniany limit, nie będzie skutkowała brakiem możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów poniesionego wydatku. Jakie to sytuacje? Pierwsza możliwość dotyczy płatności kartą płatnicza, kompensaty lub potrącenia. Druga opcja to złożenie przez nabywcę zawiadomienia o zapłacie należności na inny rachunek do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla wystawcy faktury w terminie trzech dni od dnia zlecenia przelewu (wzór takiego zawiadomienia – wraz z objaśnieniami co do sposobu jego prawidłowego wypełnienia – ma zostać wydany przez Ministerstwo Finansów). Trzecia możliwa ścieżka to dokonanie zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. W pozostałych przypadkach – jeśli nastąpi naruszenie przepisów o białej liście – w miesiącu, w którym została dokonana płatność, nabywca będzie musiał zmniejszyć koszty uzyskania przychodów lub – w przypadku braku takiej możliwości – zwiększyć przychody.

Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązują już przepisy, które przewidują, że przy transakcjach, w których stronami są przedsiębiorcy, obowiązuje limit 15 tys. dla płatności gotówkowych, a transakcje powyżej wskazanej kwoty muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego. Po wejściu w życie białej listy podatników VAT obowiązek dotyczący płatności gotówkowych zostanie utrzymany. Celem ustawy, nad którą pracuje Sejm, jest – jak wyjaśnia rząd, który jest autorem przepisów – dalsze uszczelnienie systemu podatku VAT oraz zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT.

Ustawa wprowadzająca białą listę podatników VAT będzie jednym z tematów omawianych podczas majowego cyklu szkoleń „Problemy podatkowe firm dealerskich w 2019 r. Praktyczne rozwiązania, wyliczenia, przykłady”. Podczas szkolenia dowiedzą się Państwo między innymi, jakie informacje będzie zawierać biała lista oraz jak powinien wyglądać proces weryfikacji kontrahentów przez dealera.

 


„Problemy podatkowe firm dealerskich w 2019 r. Praktyczne rozwiązania, wyliczenia, przykłady”

Katowice, 7 maja
Wrocław, 8 maja
Warszawa, 9 maja
Gdańsk, 14 maja
Warszawa, 15 maja
Poznań, 28 maja
Kraków, 29 maja

Przejdź na stronę szkolenia: 

   
 

 

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.