Księgowość

Nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

W ostatnich miesiącach ustawodawca pracował nad nową ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tzw. AML IV). Ostatecznie została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw 12 kwietnia 2018 r. Większość przepisów nowego aktu prawnego zacznie obowiązywać już za nieco ponad miesiąc – 13 lipca.

Dotychczasowe przepisy przewidywały, że przyjęcie przez dealera płatności w gotówce o wartości co najmniej 15 tys. euro, nakładało na niego dodatkowe obowiązki – szczególnie w zakresie gromadzenia i przekazywania informacji na temat takich transakcji. Obowiązki dotyczyły także wszystkich dealerów, którzy w ramach swojego działu aut używanych, prowadzili sprzedaż komisową. W ich przypadku nie miał znaczenia fakt, czy kiedykolwiek przyjęli wpłatę gotówką powyżej 15 tys. euro – i tak musieli spełniać wszystkie wymagania stawiane przez ustawodawcę. Od lipca sporo się jednak w tym zakresie zmieni.

Zdecydowano się między innymi na obniżenie progu raportowania o transakcjach gotówkowych – z 15 do 10 tys. euro. Oznacza to, że każdy dealer, który przyjmie płatność w gotówce za niemal jakiekolwiek nowe auto, stanie się tzw. podmiotem obowiązanym, na którego ustawodawca nakłada dodatkowe obowiązki. Biorąc pod uwagę wartość sprzedawanych towarów przez dealerów zapewne niewielkim pocieszeniem będzie fakt, że nowa ustawa nie zakłada, że firmy prowadzące sprzedaż komisową będą objęte wymogami z automatu, a wyłącznie wtedy, gdy przyjmą w gotówce równowartość 10 tys. euro (czyli na dzień dzisiejszy dokładnie 42 829 zł).

Co istotne, ustawa przewiduje surowsze kary dla firm, które naruszą nowe regulacje. Do tej pory, jeśli dealer nie rejestrował transakcji, nie przechowywał informacji na ich temat lub nie przekazywał ich do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, narażał się na karę pieniężną w wysokości 750 tys. zł. Od lipca będzie to nawet 5 mln euro lub 10 proc. obrotu wykazanego w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy. Katalog potencjalnych sankcji zostanie rozszerzony o kary administracyjne, na przykład: publikację informacji o naruszeniu ustawy przez przedsiębiorcę w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, prosimy o ich przesyłanie na adres dap@dealerconsulting.pl . W najbliższych dniach planujemy działania, które pomogą Państwu przystosować się do nowych regulacji i wynikających z nich wymogów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.