Księgowość

Nowa ustawa o kasach fiskalnych od 1 maja 2019 r.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach, wprowadzający wymóg korzystania z tzw. kas fiskalnych online, trafił do Sejmu blisko rok temu. W czerwcu 2018 r. odbyło się jego pierwsze czytanie, po czym prace na długo wyhamowały. W ostatnim czasie prace nad ustawą nabrały tempa. Najpierw w styczniu odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego, na którym zaproponowano nowy kształt projektu ustawy. Przewidywał on, że w pierwszej kolejności na wymianę dotychczasowych kas rejestrujących na urządzenia typu online muszą przygotować się między innymi dealerzy. Ustawa miała wejść w życie już za kilka dni – 1 marca 2019 r.  Wczoraj Komisja Finansów Publicznych odłożyła wejście ustawy do 1 maja 2019 r. Projekt został skierowany do drugiego czytania w Sejmie.

Najnowsza wersja ustawy przewiduje, że ewidencjonowanie sprzedaży w zakresie świadczenia usług naprawy samochodów (oraz naprawy lub wymiany opon) przy zastosowaniu dotychczasowych kas rejestrujących – z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii – będzie możliwe do 31 grudnia 2019 r. Najpóźniej 1 stycznia 2020 r. konieczna będzie wymiana sprzętu na kasę fiskalną online, która umożliwi przesyłanie danych do Centralnego Repozytorium Kas.

Według projektu Podkomisji homologacje dotychczas wykorzystywanych kas rejestrujących miałyby zachować moc przez okres, na który zostały wydane, ale nie dłużej niż do 30 czerwca 2019 r. (w przypadku urządzeń z papierowym zapisem kopii) i do 31 grudnia 2022 r. (urządzenia z elektronicznym zapisem kopii). W praktyce oznacza to, że – oczywiście, jeśli ustawa weszłaby w życie w takim kształcie – dealerzy, którzy korzystają dziś z kas najstarszego typu (z papierowym zapisem kopii), musieliby dokonać wymiany urządzeń rejestrujących jeszcze w pierwszej połowie roku. Pytanie, czy do tego czasu będą już dostępne w sprzedaży kasy online. Dziś nie ma na rynku urządzeń, spełniających warunki techniczne, które opracowuje Sejm. Co istotne, kasy starszego typu nie będą mogły pełnić funkcji urządzeń rezerwowych. Jeśli dealer będzie chciał posiadać urządzenie zapasowe, również będzie musiało ono zapewniać możliwość przesyłania danych za pośrednictwem sieci do Centralnego Repozytorium Kas.

Według zapowiedzi producentów kasy online nie będą znacząco droższe od dostępnych dziś urządzeń z elektronicznym zapisem kopii. Dodatkowo ustawodawca przewiduje możliwość odliczenia od podatku kwoty wydanej na zakup kas nowego typu do 700 zł (przy czym nie może to być więcej niż 90 proc. ceny zakupu).

Na łamach „Biuletynu” Dealerskiej Akademii Podatkowej będziemy informować o dalszym przebiegu prac związanych z ustawą dotyczącą kas fiskalnych.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.