Księgowość

Niekorzystna interpretacja dotycząca zmiany przeznaczenia części

Częstą praktyką rynkową jest sytuacja, w której dealer nabywa części zamienne i traktuje je jako towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży, ale ostatecznie wykorzystuje je do naprawy samochodu użytkowanego w systemie mieszanym, na przykład demonstracyjnego lub zastępczego. Dealerzy często w takich sytuacjach korygują VAT od części w związku ze zmianą ich przeznaczenia. Takie postępowanie bazuje na art. 86a ustawy o VAT, który przewiduje, że w przypadku braku możliwości zagwarantowania wykorzystania samochodów wyłącznie do celów działalności gospodarczej, należy dokonywać odliczenia 50 proc. podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami, w tym między innymi na części wykorzystywane przy naprawach.

Do takiego postępowania zobowiązują dealerów także decyzje Izb Skarbowych, w tym między innymi interpretacja 1061-IPTPP3.4512.538.2016.2.ALN wydana 5 stycznia 2017 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. Stwierdzono w niej, że podstawą prawną zobowiązującą dealera do złożenia korekty rozliczenia będą regulacje zawarte w art. 86a ust. 1 i 4 ustawy, z których ma wynikać wprost prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku VAT z tytułu zakupionych części, pierwotnie przeznaczonych do odsprzedaży, a wykorzystanych ostatecznie do naprawy posiadanych samochodów, w stosunku do których przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT. Organ podkreślił, że ograniczenie tego prawa wynika jednoznacznie z przepisów art. 86a ust. 1 w związku z art. 86a ust. 4 obowiązującej ustawy i dla obowiązku korekty nie potrzeba żadnych szczególnych regulacji. Dyrektor łódzkiej Izby Skarbowej wyjaśnił też, że dealer powinien dokonać korekty za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła zmiana sposobu wykorzystania zakupionych towarów, czyli w okresie ich zużycia do napraw samochodów, co do których dealer nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku wyrok w tej sprawie (sygnatura III SA/Wa 1594/15) wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Był to werdykt pozytywny dla dealerów (więcej o nim pisaliśmy <<tutaj>>). Sąd orzekł, że w przypadku, gdy części zostały przez dealera nabyte w celu wykorzystania ich do dalszej sprzedaży albo naprawy samochodów klientów – czyli do celów, które uzasadniają 100 proc. odliczenie podatku VAT – zmiana przeznaczenia tych części (i wykorzystanie ich do naprawy samochodu dealera użytkowanego w systemie mieszanym), nie skutkuje obowiązkiem skorygowania podatku VAT od tych części. Sąd zauważył, że w obecnej ustawie o VAT istnieje art. 90b, który określa zasady korekty podatku naliczonego w wypadku zmiany przeznaczenia pojazdów. W ustawie nie ma natomiast podobnych regulacji dotyczących części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, co zdaniem sądu oznacza, że ustawodawca w ogóle nie rozważał wprowadzenia regulacji, które zobowiązywałaby do korekty w sytuacji zmiany przeznaczenia części i akcesoriów do samochodów. Z pewnością podstawą prawną do takiej korekty nie mogą być art. 86a ust. 1 i 4 ustawy o VAT, na które powołują się kolejne Izby Skarbowe. W związku z niekorzystnym orzecznictwem ze strony organów skarbowych, należy jednak podchodzić do wyroku WSA w Warszawie z dużą ostrożnością. Ewentualną zmianę praktyk związaną z korektą VAT-u od części należy więc odsunąć do czasu, aż wyrok w tej sprawie wyda Naczelny Sąd Administracyjny. Tego można spodziewać się jednak dopiero w 2018 r.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.