Księgowość

Korekta VAT w związku ze zmianą przeznaczenia części samochodowych

Obowiązująca ustawa o VAT nie przewiduje obowiązku dokonania korekty podatku w sytuacji zmiany przeznaczenia części i akcesoriów do samochodów. Jeśli więc dealer nabył części jako towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży, ale wykorzystał je do naprawy samochodu użytkowanego w systemie mieszanym, nie powinien być zobowiązany do korekty podatku naliczonego. Jednak dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że w takiej sytuacji prawo do odliczenia podatku VAT ulega zmianie i zachodzi potrzeba dokonania korekty VAT. Inne stanowisko w tej sprawie zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

O interpretację w tej sprawie wystąpiła spółka, która posiada salon dealerski i świadczy usługi serwisowe. Nabywa ona części i akcesoria do naprawy samochodów, które są potem odsprzedawane na rzecz niezależnych warsztatów, wykorzystywane do świadczenia usług serwisowych lub sprzedawane klientom detalicznym korzystającym z usług serwisowych. „W toku prowadzonej działalności mogą pojawić się sytuacje, w których spółka wykorzysta części i akcesoria do naprawy samochodów używanych przez spółkę. […] Decyzja o zmianie pierwotnego przeznaczenia części i akcesoriów jest podejmowana na bieżąco, w związku z zaistniałymi w toku prowadzonej działalności potrzebami spółki, takimi jak naprawa lub konserwacja przedmiotowych pojazdów, czy poprawa bezpieczeństwa osób z nich korzystających. Pomimo że samochody demonstracyjne, prasowe oraz zastępcze będące własnością spółki są wykorzystywane do jej działalności gospodarczej, to sposób ich wykorzystania w rozumieniu art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług jest różny i uzależniony od możliwości organizacyjnych spółki. […] Dlatego, z uwagi na brak możliwości zagwarantowania wykorzystania tych samochodów wyłącznie do celów działalności gospodarczej, spółka dokonuje odliczenia 50% podatku naliczonego od wydatków związanych z tymi pojazdami” – czytamy we wniosku o interpretację złożoną przez dealera. Uznał on, że w takiej sytuacji nie jest zobowiązany do korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu lub wewnątrzwspólnotowego nabycia części i akcesoriów, które zostały nabyte jako towary handlowe w celu dalszej odsprzedaży i wykorzystania przy świadczeniu usług napraw serwisowych, jeżeli zmienia ich przeznaczenie i wykorzystuje przy remontach lub naprawach pojazdów mogących być wykorzystywanych w celach mieszanych.

Dyrektor IS w Warszawie w interpretacji z dnia 6 lutego 2015 r. (sygn. IPPP3/443-1117/14-2/IG) uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że w związku ze zmianą przeznaczenia zakupionych części i akcesoriów z towarów handlowych, na towary użyte do naprawy samochodów, w stosunku do których spółka nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej, zmianie ulegnie również prawo do odliczenia podatku VAT. Natomiast w przypadku zmiany przeznaczenia nabytych towarów, przy jednoczesnej zmianie prawa do odliczenia podatku VAT, przepisy zobowiązują do dokonania korekty podatku naliczonego. Korekty tej spółka powinna dokonać w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystąpiła zmiana sposobu wykorzystania zakupionych towarów, tj. w okresie ich zużycia do napraw samochodów służbowych co do których spółka nie jest w stanie zagwarantować ich wykorzystania wyłącznie do działalności gospodarczej spółki. Podstawą prawną zobowiązującą do złożenia korekty rozliczenia są – zdaniem dyrektora warszawskiej Izby Skarbowej – regulacje zawarte w art. 86a ust. 1 i 4 u.p.t.u., z których wynika wprost prawo do odliczenia 50% kwoty podatku VAT z tytułu zakupionych towarów, pierwotnie przeznaczonych do odsprzedaży, a wykorzystanych ostatecznie do naprawy posiadanych samochodów służbowych, w stosunku do których spółce przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku VAT.

Na powyższą interpretację spółka wniosła skargę do WSA w Warszawie. Po rozpatrzeniu sprawy sąd uchylił zaskarżoną interpretację, przychylając się do stanowiska dealera. W wyroku (III SA/Wa 1594/15) WSA w Warszawie uznał, że przepisy art. 86a ust. 1 i ust. 4 u.p.t.u. nie mówią nic o obowiązku dokonania korekty, w sytuacji kiedy spółka nabyła części i akcesoria do samochodu jako towary handlowe, a następnie doszło do zmiany ich przeznaczenia poprzez wykorzystanie w samochodach wykorzystywanych w działalności gospodarczej o charakterze mieszanym. Sąd zauważył, że w obecnej ustawie o VAT o podatku od towarów i usług istnieje art. 90b, który określa zasady korekty podatku naliczonego w wypadku zmiany przeznaczenia pojazdów. W ustawie nie ma natomiast podobnych regulacji dotyczących części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, co zdaniem sądu oznacza, że ustawodawca w ogóle nie rozważał wprowadzenia regulacji, które zobowiązywałaby do korekty w sytuacji zmiany przeznaczenia części i akcesoriów do samochodów.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.