Księgowość

JPK. Co wyjaśniło Ministerstwo Finansów?

Kontynuujemy temat zagadnień związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym. Dziś koncentrujemy się na wyjaśnieniach Ministerstwa Finansów, związanych przede wszystkim z Ewidencją zakupu i sprzedaży VAT.

 

JPK a deklaracja VAT

Podstawowy test, jakiemu może zostać poddany JPK, dotyczy jego spójności ze złożoną deklaracją VAT. Oznacza to, że w Ewidencji sprzedaży VAT powinny być uwzględnione również noty księgowe (jeśli podatnik wystawia je dla operacji, których nie dokumentuje fakturami lub paragonami) oraz paragony. Paragony mogą być wprowadzone do ewidencji zbiorczym zapisem na bazie raportu okresowego. To do podatnika należy wybór, czy wprowadzi paragony na bazie raportu dobowego, tygodniowego czy miesięcznego. Ministerstwo Finansów wyjaśniło też, że jeżeli firma wystawia faktury do paragonów fiskalnych, to faktur tych nie trzeba już wykazywać w ewidencji sprzedaży.

Ministerstwo zapowiedziało także weryfikację wymogów formalnych dla ksiąg. Badane będą takie elementy jak numeracja, luki czy duplikaty zapisów. Należy się spodziewać także bardziej dogłębnych testów. Mogą one dotyczyć przede wszystkim analizy wartości, które wykazuje w swoich rejestrach podatnik, i porównanie ich z wartościami, które wykazują jego dostawcy.

 

Data wskazująca okres w rozliczeniach VAT

Ewidencja powinna zapewniać prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT. Powinna być więc dostępna w niej między innymi informacja, czy dana faktura (ewentualnie jaka jej część) została uwzględniona w danym rozliczeniu. O jakich przypadkach mowa? Dealerom zdarzają się zakupy od małych podatników, którzy stosują metodę kasową. W przypadku opłacenia w danym okresie tylko części faktury, jedna i ta sama faktura może znaleźć się więc w dwóch ewidencjach VAT dokumentujących różne okresy. Podatnik nie może w ewidencji zawrzeć całej faktury, jeśli nie jest uprawniony do odliczenia z niej całości VAT-u.

 

Duże zbiory danych

Nawet jeśli podatnik dysponuje bardzo obszernym zbiorem danych, nie powinien on dzielić wysyłanego pliku. Co do zasady Ewidencję sprzedaży i zakupu VAT należy więc przesłać w jednym pliku. Dopuszczalne jest jedynie dzielenie pliku na dekady. Wówczas poszczególne pliki powinny odpowiadać ewidencji za dni 1-10 danego miesiąca, 11-20 i 21-30 (lub ostatni dzień miesiąca).

 

Pliki z różnych systemów

W przypadku gdy firma korzysta z różnych aplikacji lub systemów, możliwe jest utworzenie osobnego pliku z każdego systemu wykorzystywanego do ewidencji zdarzeń w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Wówczas nastąpi przekazanie danych w formie wielu plików i będzie to praktyka w pełni akceptowalna. Jeśli podmiot gromadzi dane z różnych systemów w tzw. hurtowni danych, dane na potrzeby JPK mogą pochodzić również z takiego źródła.

 

Struktura faktur

Oprócz Ewidencji zakupu i sprzedaży VAT, która powinna być składana bez wezwania organu podatkowego, istnieją również struktury udostępniane na żądanie. To między innymi Faktury VAT. Minister Finansów potwierdził już, że ta struktura nie będzie musiała się zgadzać z deklaracją VAT-7. Wynika to z faktu, że część faktur (na przykład faktury dokumentujące dostawy wewnątrzwspólnotowe lub eksport) będą ujęte w określonej strukturze Faktury VAT, ale nie będą ujęte w – odpowiadającej temu okresowi – strukturze Ewidencja VAT.

Nazwa towaru na fakturze VAT może być podana w dowolnej formie, również jako nazwa handlowa. Ma to zastosowanie również do struktury Ewidencje zakupu i sprzedaży VAT. Obie struktury są budowane w oparciu o identyczne dane. Faktury powinny pochodzić z systemów wykorzystywanych do ich wytworzenia z wszystkimi wymaganymi informacjami.

Powszechnym rozwiązaniem stosowanym przez podatników jest wystawienie faktury korygującej do anulowanej faktury. Metoda ta oznacza, że struktury JPK będą zgadzały się ze składaną deklaracją podatkową. Należy się jednak liczyć z tym, że na żądanie organów trzeba będzie wówczas wyjaśnić, dlaczego pewna pula faktur jest skorygowana.

W przypadku faktur w innych walutach, konstrukcja struktury wymusi przygotowanie osobnego pliku dla każdej waluty. W praktyce organy podatkowe będą jednak żądały faktur wystawionych w tych walutach, które będą istotne dla realizacji zakresu kontroli (najczęściej w dwóch lub trzech walutach).

 

Za tydzień zaprezentujemy wskazówki dotyczące wypełnienia wybranych pól w strukturze JPK.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.