Księgowość

Faktura od wykreślonego podmiotu – nieodliczony VAT kosztem uzyskania przychodu?

Dziś na łamach „Biuletynu” publikujemy odpowiedzi na pytania, które zadała nam jedna z czytelniczek. Dotyczą one tematu, który poruszaliśmy przed tygodniem, czyli konsekwencji po stronie nabywcy, jakie powstają na skutek wykreślenia jego kontrahenta z rejestru VAT. Wątpliwości naszej czytelniczki dotyczą tego, czy na podstronie Ministerstwa Finansów – na której można zweryfikować status danego podmiotu w rejestrze VAT – widnieje data sprawdzenia. Druga wątpliwość dotyczy możliwości wystąpienia rozbieżności czasowej między datą wystawienia faktury a jej fizycznym otrzymaniem (i księgowaniem) przez dealera. Czy w takiej sytuacji dealer powinien – z ostrożności – rozważyć nieodliczenie VAT-u z takiej faktury? A jeśli tak, to czy nieodliczony VAT będzie stanowił koszt uzyskania przychodu?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta. Zakładka na stronie Ministerstwa Finansów pokazuje datę sprawdzenia podmiotu na potrzeby figurowania w rejestrze VAT (jak na poniższym obrazku). Możliwe jest również wydrukowanie dokumentu, potwierdzającego fakt i datę weryfikacji. Dokument można wydrukować „fizycznie”, ale również „wirtualnie”, zapisując go na komputerze w formacie PDF. Dealer dochowa jednak należytej staranności przy sprawdzaniu kontrahenta także, gdy wykona zrzut z ekranu (print screen) i zachowa go w formie obrazka.

Odnosząc się zaś do drugiego pytania, Marta Szafarowska, wykładowca Dealerskiej Akademii Podatkowej, przyznaje, że dealerzy właściwie codziennie otrzymują faktury, które zostały wystawione co najmniej kilka dni wcześniej – dzieje się tak w przypadku dokumentów wysyłanych drogą pocztową. Platforma Ministerstwa Finansów nie umożliwia jednak wstecznej weryfikacji podatników i sprawdzenia, czy figurowali oni w rejestrze VAT w momencie wystawienia faktury. Z pewnością dealer dochowa jednak należytej staranności przy weryfikacji swojego kontrahenta, jeśli sprawdzi jego status w dniu, w którym otrzyma dokument. Bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się jednak także sprawdzenie faktury na koniec miesiąca, w którym została wystawiona lub – jeśli zostanie ona dostarczona do nabywcy później – w dniu jej księgowania. Jeśli podmiot figuruje wówczas w rejestrze VAT nie ma powodów do nieodliczania podatku z takiej faktury.

W sytuacji, gdy dealer ma jednak wątpliwości co do statusu swojego kontrahenta i decyduje się na bezpieczne rozwiązanie w postaci nieodliczenia VAT-u z wystawionej przez niego faktury, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy nieodliczona kwota VAT-u może stać się kosztem uzyskania przychodu. Nie ma bowiem przepisu, który regulowałby to zagadnienie. Wydaje się jednak, że jeśli podatnik wybrał ostrożne rozwiązanie i nie odliczył VAT-u z faktury wystawionej przez podmiot, który został np. wykreślony z rejestru VAT, to powinien pozostać konsekwentny i nie zaliczać kwoty tego podatku do kosztów uzyskania przychodu.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.