Księgowość

JPK. Co w poszczególnych polach?

Pierwsze pliki JPK z ewidencjami VAT za styczeń 2017 r. należy przesłać już za miesiąc. Poszczególne pozycje w deklaracji muszą odpowiadać kilkudziesięciu polom „K”. Treść których pól wymaga wyjaśnienia? I jak należy je uzupełnić?

Pole „K_1” to – zarówno w „Ewidencji zakupu VAT” oraz „Ewidencji sprzedaży VAT” – liczba porządkowa. Zdarzają się sytuacje, gdy plik JPK generowany jest za dany okres, a kilka tygodni później plik JPK (za ten sam okres) składany jest ze zwiększoną liczbą faktur. Czy w odniesieniu do konkretnej faktury numer w kolumnie „Lp” musi być identyczny jak w pierwotnie wysyłanym zestawieniu? Niekoniecznie. Numeracja w zakresie liczby porządkowej leży po stronie podatnika. Korekty rejestrów VAT mogą wykazywać więc zupełnie inną numerację.

 

Kontrowersyjna data sprzedaży

Zdecydowanie istotniejsze jest pole „K_2”. Pole to ma pokazywać datę wydania towarów / wykonania usługi, jako datę sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Branża motoryzacyjna jest tu w szczególnie trudnym położeniu. Chodzi między innymi o kwestię sprzedaży samochodu. Nie ma wciąż orzeczenia sądowego, które rozstrzygałoby kwestię sporną, czy datę sprzedaży (lub dostawy samochodu) należy rozumieć jako datę wystawienia faktury, czy datę faktycznego wydania pojazdu. Dotychczasowe orzecznictwo – choć nieodnoszące się do sprzedaży samochodów – skłania do utożsamiania daty sprzedaży z momentem wydania pojazdu. Są jednak inne interpretacje, które otrzymywali także dealerzy.

Warto przytoczyć art. 19a ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że przez datę dokonania dostawy towarów należy rozumieć datę jej faktycznego dokonania, tj. przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel za wyjątkiem przypadków, w których przepisy ustawy o podatku od towarów i usług określają wprost ten moment (tzw. dostawy o charakterze ciągłym).

W zależności od polityki przyjętej przez dealera (lub otrzymanych interpretacji) w polu „K_2” powinna znaleźć się data wydania pojazdu lub data wystawienia faktury.

Data sprzedaży może być kwestią sporną w kontekście faktur wystawianych za wykonanie przez dealera usług związanych ze spełnianiem standardów jakościowych. Faktury za standardy jakościowe często rozliczane są kwartalnie. Wówczas faktura dokumentująca spełnienie standardów jakościowych w I kwartale, wystawiana jest na przykład w maju. Zgodnie z podejściem organów podatkowych istnieje realne ryzyko, że mimo wystawienia takiej faktury w maju, powinna być ona uwzględniona w JPK wysyłanym za marzec.

Mniejsze ryzyko pojawia się w kontekście napraw gwarancyjnych. Tu – ze względu na duży ładunek weryfikacyjny i konieczność każdorazowego rozpatrzenia, czy dana naprawa mogła być objęta gwarancją – data powstania obowiązku podatkowego jest tożsama z momentem akceptacji takiej naprawy. Takie samo podejście powinno być stosowane wobec „Ewidencji sprzedaży VAT” na potrzeby JPK.

 

Co opcjonalne, co obowiązkowe?

Wątpliwości pojawiają się również w kontekście pola „K_3”. Dotyczą one między innymi kwestii wskazywania NIP-u polskich dostawców z przedrostkiem PL oraz stosowania separatorów (myślników) przy numerze NIP. Co do zasady, sytuacje, w których faktura powinna zawierać numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku poprzedzony kodem PL, określają punkty 2 i 3 art. 97 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług. W praktyce chodzi o sytuacje, gdy dostawa odbywa się na rzecz podmiotu zagranicznego tytułem dostaw wewnątrzwspólnotowych lub świadczenia usług, które są opodatkowane poza Polską. Tylko w takich przypadkach istnieje obowiązek podawania na fakturach numeru NIP poprzedzonego kodem PL. Jeżeli jednak używany system księgowy zakłada, że prefiks PL w stosunku do dostawców jest wprowadzany automatycznie, nie jest to błąd. Problemem nie powinno być również stosowanie zapisu NIP-u z myślnikami.

Pole „K_4″, opisywane jako „Nr dokumentu”, powinno zawierać numer dokumentu, który odzwierciedla numer uwidoczniony na fakturze jako „Faktura VAT nr (…)”, a nie na przykład numer dokumentu księgowego z systemu źródłowego. W przypadku raportowania obrotu dokumentowanego paragonami wystarczy podać numer zbiorczego dokumentu księgowego (generowanego w systemie dziennym, tygodniowym lub miesięcznym).

Pole „K_5b” przewiduje z kolei podanie „adresu nabywcy towarów lub usług”. Przepisy ustawy o VAT dotyczące ewidencji (art. 109) nie przewidują obowiązku podawania takich danych. W związku z tym pole zostało oznaczone jako opcjonalne. Należy jednak zaznaczyć, że istnieje w tym zakresie wymóg „fakturowy”, zatem dane adresowe mogłyby być pobierane z komponentu fakturowego. Obowiązkowa jest za to nazwa nabywcy. Obligatoryjne jest również pole „K_5”, gdzie należy podać datę wpływu faktury VAT. Podkreślmy: nie zawsze będzie to data wystawienia faktury, więc za każdym razem należy wprowadzać datę rzeczywistą.

 

Co ze stawką 0 proc.?

Pola „K_8″, „K_10″ i „K_12″ dotyczą sprzedaży opodatkowanej VAT. Powinna być tam wykazana również wartość podatku należnego VAT rozliczonego z tytułu niepotwierdzenia w terminie dla celów VAT transakcji eksportu towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przypomnijmy, że eksport towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów są sprzedażą opodatkowaną. Jeśli podatnik nie spełni warunków do zastosowania stawki 0 proc. VAT, transakcja opodatkowana jest stawką właściwą dla dostawy krajowej, czyli 23 proc. Nie ma przesłanek, aby takie transakcje nie były wykazane w polach „sprzedaż opodatkowana VAT”. Z kolei w polu „K_13” („Sprzedaż opodatkowana 0 proc.”) należy ująć jedynie obrót krajowy opodatkowany według stawki VAT proc. W przypadku dealerów, takich transakcji nie będzie wiele. W praktyce będą one ograniczały się do refakturowania biletów lotniczych.

Warto również przypomnieć, że pola „K_10” do „K_38” w „Ewidencji zakupu VAT” oraz „Ewidencji sprzedaży VAT” powinny zawierać zbiorcze podsumowanie pozycji z faktur w podziale według stawek VAT, nie zaś pokazanie poszczególnych linii na każdej fakturze. Poszczególne pozycje to właściwość struktury Faktury VAT. W polu „K_44” („Ewidencja zakupu VAT”) nie należy wykazywać faktur, które nie zawierają podatku VAT.

Skontaktuj się z autorem
Redakcja
REKLAMA
Miesięcznik Dealer
Jedyne na rynku pismo poświęcone w 100 proc. tematyce zarządzania autoryzowaną stacją dealerską. Od ponad 12 lat inspirujemy właścicieli, menedżerów i szefów poszczególnych działów dealerstw samochodów.