Wydarzenia

Dealerzy na niepodległość. Ciesiółka Auto Group: Powóz Paderewskiego w salonie


Żywa lekcja historii, jakiej nie powstydziłyby się instytucje organizujące oficjalne obchody Święta Niepodległości – tak w skrócie można określić inicjatywę firmy Ciesiółka Auto Group z Leszna, która przygotowała w swoim salonie Volkswagena niecodzienną ekspozycję z wielką historią w tle. Przenieśmy się na chwilę do 26 grudnia 1918 r. Ignacy Paderewski przyjeżdżający pociągiem do Poznania, a następnie wsiadający do powozu, który wiezie go z dworca do Hotelu Bazar, to jeden z bardziej charakterystycznych obrazków pierwszych miesięcy odzyskanej polskiej niepodległości. Wygłoszone tego samego dnia patriotyczne przemówienie Paderewskiego stało się impulsem do wybuchu powstania wielkopolskiego (pierwszego narodowego powstania z tamtego okresu, które skończyło się pełnym sukcesem).

Tenże właśnie oryginalny powóz Ignacego Paderewskiego można było oglądać od 9 do 17 listopada w salonie Ciesiółka Auto Group (zabytek został udostępniony przez Muzeum Powozów należące do Stadniny Koni w Racocie). Oficjalne „odsłonięcie” odbyło się podczas specjalnej konferencji prasowej w siedzibie dealera, a 11 listopada powóz został przewieziony na leszczyński rynek, gdzie odbywały się miejskie niepodległościowe obchody.

Po uroczystościach eksponat wrócił do salonu Volkswagena, gdzie był dostępny dla wszystkich odwiedzających. Wystawę wzbogaciła informacja historyczna na temat postaci Paderewskiego (m.in. jego osobistego wpływu na politykę wobec Polski prezydenta USA Woodrowa Wilsona i jego pamiętnego przyjazdu do stolicy Wielkopolski). „To nasza mała cegiełka, jaką chcielibyśmy dołożyć do świętowania rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę” – deklarowali przedstawiciele dealerstwa. Dołożyli – i to wcale nie taką małą.

Zobacz relację