Wydarzenia

Lista TOP50 2014


W ubiegłym roku pisaliśmy, że dynamika zmian wielkości sprzedaży dwóch największych dealerów może świadczyć, że istnieje realna możliwość zamiany na miejscu lidera. I stało się. Po wielu latach pościgu, na pierwszym miejscu znalazła się Grupa Krotoski–Cichy.

TOP50 Czołowa "10"Wiele lat otwierania nowych salonów i spektakularnych przejęć przyniosło wreszcie poznańskiej grupie oczekiwane pierwsze miejsce na liście. I to z najlepszym w historii polskiego rynku wynikiem sprzedaży – 13 369 sprzedanych aut (+39,9 proc. r/r/). Drugie miejsce zajął wieloletni lider – Polska Grupa Dealerów. Należy jednak zauważyć, ze PGD sprzedało w ubiegłym roku aż 11 640 aut, co oznacza 15,7-proc. wzrost sprzedaży w 2014 r. Na trzecie miejsce – po 3 latach przerwy  – wróciła Grupa Bemo Motors.

W czołowej „10” nastąpiły tylko dwie zmiany. Do tego elitarnego grona po roku przerwy powróciła toruńska Grupa PTH, zaś po raz pierwszy pojawiła się w nim grupa „europejska” – PGA Polska, głównie dzięki pełnemu uruchomieniu salonu Skody w podwarszawskich Jankach. Biorąc pod uwagę niedawne otwarcie salonu Mercedesa (samochody użytkowe) oraz planowaną ekspansją w Trójmieście, należy spodziewać się dalszych wzrostów – a co za tym idzie – awansów PGA.

Dynamika wzrostu sprzedaży firm z listy TOP50 była w 2014 r. prawie dwukrotnie większa niż całego rynku – firmy z listy miały 22,35 proc. średniego wzrostu sprzedaży, wobec jedynie 12,2 proc. wzrostu całego rynku. Z tego powodu prawie wszystkie firmy z listy TOP50 miały w ubiegłym roku wzrosty sprzedaży. Ostatecznie takich firm było aż 47, w porównaniu z 35 w 2013 r. Najwyższe wzrosty sprzedaży wśród firm znajdujących się na liście TOP50 2014 zanotowali debiutanci: katowicka grupa JKK Auto, dealer Mazdy, Seata i Hondy (+152,6 proc. r/r/) oraz konsorcjalna grupa Auto Spektrum, stworzona przez dealerów Renault i Dacii z Małopolski (+129,6 proc. r/r/). Imponującym wzrostem sprzedaży (+84,4 proc. r/r/) mógł się też pochwalić trzeci z debiutantów, dealer Toyoty – firma Dobrygowski. To m.in. efekt otwarcia nowego salonu we Wrocławiu. Czwarty z debiutantów – Grupa Dąbrowscy – awansowała do czołowej „50” dzięki 32,2-proc. wzrostowi sprzedaży.

Na tegorocznej Liście TOP50 odnotowano również cztery spektakularne powroty. Wszyscy „powracający” dealerzy są związani – w mniejszym lub większym stopniu – z markami japońskimi. Carolina Car Company, czyli dealer Toyoty z woj. mazowieckiego, dzięki ponad 70-proc. wzrostowi sprzedaży, „zameldował się” na 49. pozycji. 6 „oczek” wyżej uplasował się warszawski dealer Mazdy i Nissana – firma Odyssey. 39. lokatę zajął dealer Toyoty – Grupa Auto Park Czarnik. Tuż nad nią sklasyfikowano firmę Nivette – dealera Mazdy, Opla i Chevroleta.

Pełną listę moża pobrać, klikając << tutaj >>