Wydarzenia

Lista 10-lecia największych polskich dealerów samochodów


Tegoroczna lista TOP50 prezentująca największe polskie grupy dealerskie i dealerów samochodów, ogłoszona podczas Forum TOP100 w Jachrance, była zestawieniem specjalnym. Jako że ranking powstał już po raz dziesiąty, nie mogło zabraknąć listy podsumowującej ostatnią dekadę. Tak powstała Lista 10-lecia, sumująca sprzedaż samochodów największych firm dealerskich począwszy od pierwszego roku, kiedy powstała lista TOP50.

Na pierwszym miejscu tego jubileuszowego zestawienia znalazła się Polska Grupa Dealerów, z wynikiem 113,5 tys. aut sprzedanych w latach 2007-2016. Drugie miejsce zajął aktualny lider rynku, Grupa Krotoski-Cichy, z wynikiem 91,9 tys. samochodów dostarczonych klientom. Oznacza to, że kilka lat na miejscu numer dwa nie wyczerpało przewagi PGD, zgromadzonej przez lata przewodzenia dealerskiej ekstraklasie. Na ostatnim miejscu podium rankingu 10-lecia zameldowała się Grupa Carservis, z wynikiem 57,2 tys. aut. W pierwszej piątce znalazła się również Grupa Bemo z Poznania, która sprzedała 55,3 tys. samochodów i firma Pol-Mot Auto, która w ciągu dekady przekazała swoim klientom ponad 44 tys. aut.

Miejsce szóste, ze sprzedażą na poziomie ponad 40 tys. samochodów zajęła firma Inter Auto. W pierwszej dziesiątce zameldowały się jeszcze firmy: Sobiesław Zasada Automotive (miejsce 7.), wywodząca się z Siedlec, grupa Carsed (miejsce 8.), która w ciągu 10 lat zwiększyła swój stan posiadania niemal czterokrotnie, a także istniejąca od 2008 r. Grupa PTH (miejsce 9.). Ciekawostką jest to, że istnieje w Polsce firma, która pomimo, że ani razu nie znalazła się w pierwszej dziesiątce Listy TOP50, zajęła 10. lokatę w zestawieniu 10-lecia. Jaki z tego wniosek? Grupa Auto-Wimar, bo o niej mowa, to jedna z najbardziej stabilnych firm na naszym rynku. Najwyżej sklasyfikowaną w zestawieniu 10-lecia firmą z zagranicznym kapitałem jest Grupa PGA, która zajęła 11. miejsce, sprzedając ponad 30 tys. samochodów. Wstęp do grona 20 największych firm dealerskich ostatniej dekady dawał wolumen sprzedaży na poziomie 22,7 tys. samochodów. To wynik, który osiągnęła poznańska firma PM Pol-Car.

Analiza Listy 10-lecia pokazuje również, że liderów polskiej branży dealerskiej można podzielić na dwie grupy. W pierwszej z nich znajdują się dealerzy, którzy przez ostatnie 10 lat inwestowali i stale zwiększali swoje wolumeny. Niektóre firmy, jak obecny lider – Grupa Krotoski-Cichy, zwiększyły w tym czasie sprzedaż ponad sześciokrotnie. Druga grupa to firmy, które od dekady utrzymują mniej więcej stałą roczną sprzedaż aut na poziomie ok. 3 tys. sztuk. Obecnie taki poziom sprzedaży nadal pozwala im zajmować miejsca w czołówce rynku. Jeśli jednak polski rynek wciąż będzie rozwijał się w takim tempie, jak w ciągu ostatnich trzech lat, to na liście 20-lecia z pewnością ich nie zobaczymy.

Pobierz raport