Wydarzenia

ASO to czysty zysk!


Portal otoMoto.pl opublikował właśnie badanie, z którego wynika, że właściciele aut, którzy pozostają wierni serwisom autoryzowanym, mogą liczyć na profity przy sprzedaży swojego pojazdu. Średnio to ponad 5 tys. zł!

Jakiś czas temu publikowaliśmy w „Dealerze” zestawienie, z którego wynikało, że korzystając z usług Autoryzowanej Stacji Obsługi, przy odsprzedaży auta z 2008 r. można uzyskać o 3,6 tys. zł więcej niż gdyby to samo auto było serwisowane w warsztatach niezależnych. Kolejne potwierdzenie tezy, iż serwisowanie w ASO po prostu się opłaca, przynosi raport opublikowany właśnie przez portal otoMoto.pl – największy serwis ogłoszeń motoryzacyjnych w Polsce.

W badaniu wzięto pod uwagę wybrane modele 19 marek wolumenowych i 5 marek z segmentu premium. Analizowano ceny samochodów wyprodukowanych w latach 2005, 2007, 2009 i 2011. Średnia różnica w cenie we wszystkich uwzględnionych markach wynosi 11 proc., co oznacza, że serwisując auto w ASO, sprzedający będzie mógł uzyskać cenę wyższą o ponad 5 tys. zł. Średnia korzyść dla marek wolumenowych wynosi 10 proc., czyli ponad 3 tys. zł. Samochody z segmentu premium serwisowane w autoryzowanej stacji obsługi są droższe średnio o 17 proc., czyli aż o ponad 13 tys. zł.

Spośród marek premium największą korzyść (w ujęciu procentowym) przy odsprzedaży z tytułu serwisowania w ASO uzyskują właściciele Audi – średnio to aż 22 proc., które – w przeliczeniu na złotówki – dają aż 17,9 tys. zł zysku. W kwotach bezwzględnych największą korzyść odnoszą sprzedający auta marki Mercedes-Benz – to ponad 18,5 tys. zł. Wśród marek spoza segmentu premium, „wierność” ASO z pewnością opłaci się właścicielom aut marki Mitsubishi. Przy odsprzedaży będą mogli oni żądać kwoty o 21 proc. większej (10,9 tys. zł) niż właściciele tych samych aut, które były serwisowane w aftermarkecie.

Jak zauważa Marcin Szturma, dyrektor działu handlowego serwisu OtoMoto.pl, klienci szukający samochodów są coraz bardziej świadomi i wiedzą, że auto z książką serwisową na pewno będzie bardziej zadbane i utrzymane w lepszej kondycji. – Książka serwisowa prowadzona przez autoryzowany serwis zmniejsza przede wszystkim ryzyko związane z wypadkowością auta. Dodatkowo kupujący ma pewność, że wszystkie naprawy auta odbywały się zgodnie z wytycznymi producenta, a użyte podczas nich części były oryginalne. Te wszystkie czynniki przekonują potencjalnego nabywcę auta, że warto zainwestować w samochód, który był serwisowany w ASO – mówi.

Pobierz raport